Hlavní obsah
 

Pivo leželo ve vraku lodi z 19. století, nyní dostalo nový život

Když se roku 1886 potopila nedaleko newyorských břehů loď SS Oregon, bylo na palubě kromě 852 lidí také několik beden s pivem. Vrak lodi je vyhledávaným místem potápěčů, kteří nedotčený poklad v podobě lahví se zlatavým mokem v roce 2017 objevili. Nyní vzniklo pivo na základě více než sto let starých kvasinek, které se podařilo z lahví zachránit.

 
Pivo leželo ve vraku lodi z 19. století, nyní dostalo nový život

Jamie Adams, majitel amerického pivovaru Saint James, se s několika dalšími kolegy potopil k vraku, jehož značná část je běžně v písku. Podařilo se jim objevit dlouho neprozkoumanou část lodi okolo jídelny v první třídě, kde našli bedny s lahvemi piva.

Ačkoliv by si většina potápěčů nechala lahev piva jako vzácný suvenýr, Adams se rozhodl uchovat dědictví minulých generací v tekuté formě. Z nedotčených skleněných lahví získal pivovarské kvasinky, ze nichž následně vytvořil zbrusu nové pivo, které pojmenoval Deep Ascent, v doslovném překladu „hluboký výstup”.

Yeast recovered from our 1886 Ale bottles. So cool! Deep Ascent New York Pale Ale Debut NYSBA Beer Festival Be the...

Zveřejnil(a) Saint James Brewery New York dne Úterý 26. února 2019

Adams, který byl původně obchodníkem na Wall Street, se pivovarnictví a potápění začal věnovat po teroristických útocích v New Yorku v roce 2001. Jeho myšlenku vytvořit nové pivo s příchutí minulosti však provázely i komplikace.

„Jeden z potápěčů, kterého jsem požádal, aby mi se záchranou piva z mořského dna pomohl, dal jednu lahev jinému sládkovi. Samozřejmě bez mého vědomí,” řekl Adams.

Sládek z konkurenčního pivovaru však projevil pochopení, od výroby piva ustoupil a konstatoval, že se nehodlá nikomu míchat do jeho nápadu.

Staronové pivo tak mohlo znovu spatřit světlo světa na pivním festivalu ve městě Albany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků