Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Osly proti nevzdělanosti. Muž rozváží knihy po odlehlých částech země

Luis Soriano býval učitelem španělštiny v jedné z odlehlých částí Kolumbie. Jednoho dne si však uvědomil, že děti v podobných končinách nemají přístup k velkému množství knih, a tak je po tamních školách začal vozit na svých oslech, informoval server BBC.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Osly proti nevzdělanosti. Muž rozváží knihy po odlehlých částech země

Se svými dvěma osly a nespočtem knih šíří Soriano ve venkovských školách radost už 20 let. Myšlenka pohyblivé knihovny vznikla tak, že mu bylo líto dětí v odlehlých oblastech, které neměly přístup ke knihám.

„Byl jsem jediný, kdo měl v obci knihy. Vlastnil jsem asi 70 knih, od učebnic zeměpisu, španělštiny, historie, přes slovníky, až po dětské knížky,“ popisuje bývalý učitel s tím, že děti při absenci knih nemohly plnit domácí úkoly.

Biblioburro: The amazing donkey libraries of Colombia

📚 Along with his two loyal donkeys, Luis Soriano has been spreading the joy of reading to children in rural Colombia for over 20 years.

Zveřejnil(a) BBC dne 11. duben 2018

Jednoho dne se proto rozhodl, že knihy připevní na své osly a přiveze je k dětem domů. „Od toho dne jsem svoji oslici pojmenoval Alfa a svého osla Beto. Když obě jména spojíte dohromady, vznikne slovo ‚alfabeto‘ (ve španělštině abeceda),“ říká nadšeně.

„Momentálně mám asi tři tisíce knih ve svém pokoji a dalších 1700 knih speciálně pro děti,“ tvrdí Soriano, jenž nepochybuje, že knihy jsou pro děti nesmírně důležité. „Začnou se smát, jen co knihu uvidí,“ vysvětluje s tím, že šíření radosti je kromě vzdělání jeho důležitějším posláním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků