Hlavní obsah
 

Na kole proti konzumu a totalitě. Komunistům start zakázán

Desítky recesistů se v sobotu setkaly na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti, aby v rámci 46. ročníku akce s názvem Giro de Pivko projely v humorných kostýmech a na historických jízdních kolech tradiční trasu po okolních obcích.

 
Na kole proti konzumu a totalitě. Komunistům start zakázán

„Událost byla původně protestem proti režimu, který tady do roku 1989 vládl. Dnes je to spíše o tom, aby se sešla dobrá parta lidí a užila si pěkný výlet na kole,“ říká nynější organizátor Lukáš Hofman.

Nechybí nejrůznější kostýmy...

Foto: Martin Vlk , Novinky

Na kole proti konzumu a totalitě – tak zní oficiální motto akce, která podle organizátorů už dlouhá léta spojuje lidi se stejným pohledem na svět.

„Býval to odjakživa takový tichý protest se zdviženým prostředníkem. Poukazoval na nepravosti a svinstva, které se tady za minulého režimu děly. Dříve bývalo naprosto běžné, že účastníci Gira po zásahu Veřejné bezpečnosti nedostudovali školy či dostali vyhazov ze zaměstnání,“ líčí Hofman.

Piv je po dobu závodu dost.

Foto: Martin Vlk , Novinky

„Dnes je akce hlavně o tom, aby se sešla dobrá parta lidí a užila si pěkný výlet na kole. Už sice neprotestujeme proti vládnoucí garnituře, ale když se podíváme směrem k Hradu a co nám vládne za premiéra, může se to zdát zavádějící,“ dodává.

BEZ KOMENTÁŘE: Start Giro de Pivko v roce 1977

Video: Archiv akce Giro de Pivko

Pravidla události jsou od počátku stejná. Žádný z účastníků nesmí být členem KSČM a musí mít komický převlek a kolo bez převodu. Peloton vyjíždí z Uherského Hradiště, pokračuje do Starého Města, Zlechova, Buchlovic, Břestku, Tupes, Velehradu a opět přes Staré Město se vrací zpátky do Uherského Hradiště.

Giro de Pivko v roce 1983

Foto: Archiv akce Giro de Pivko

V průběhu trasy, která má zhruba 40 kilometrů, je 13 zastávek ve vybraných hospodách. Zatímco konzumace tvrdého alkoholu je pro účastníky zakázaná, pivo teče proudem.

„Je to naprosto v pořádku, protože člověk všechno vyšlape a vypotí a do cíle přijíždí téměř střízlivý,” vysvětluje Hofman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků