Hlavní obsah
Roger Moore Foto: Profimedia.cz

Legendární představitel Bonda se brání nařčení z rasismu

Roger Moore, který se v minulosti v několika filmech proměnil v agenta 007 Jamese Bonda, čelí obvinění z rasismu. To se na něj sneslo poté, co poskytl rozhovor francouzskému listu Paris Match, v němž se podle mínění některých fanoušků vyjádřil rasisticky k možnosti, že by se příštím Bondem mohl stát britský herec Idris Elba, který je tmavé pleti. Moore jakýkoli rasismus popírá a rasistický podtext vylučuje také Paris Match, uvádí agentura AFP.

Roger Moore Foto: Profimedia.cz
Legendární představitel Bonda se brání nařčení z rasismu

Sedmaosmdesátiletý Moore, který hrál agenta s povolením zabíjet v sedmi filmech v letech 1973 až 1985, si myslí, že se skutečný smysl toho, co v rozhovoru řekl, zamlžil v překladu. „Rozhovor, který jsem poskytl listu Paris Match, naznačuje, že jsem o Idrisu Elbovi řekl něco rasistického. To jednoduše není pravda," napsal Moore na Twitteru.

„Když se vás novinář zeptá, jestli by 'Bond měl být Angličan', a vy souhlasíte, pak citace, že to prohlašujete na adresu Idrise Elby, je vytržená z kontextu," dodal Moore.

V rozhovoru Moore mluvil o různých hercích, kteří na filmovém plátně ztvárnili Jamese Bonda. V dosud natočených 23 bondovkách se této role ujali Sean Connery, George Lazenby, Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig, který nyní natáčí zatím poslední snímek nazvaný Spectre; do kin má jít letos v listopadu.

English-English

V překladu rozhovoru, který vyšel francouzsky v listu Paris Match, Moore říká: „I když Jamese (Bonda) už hrál Skot, Velšan i Ir, myslím si, že by to měl být anglický-Angličan. Je to zajímavý nápad, ale nerealistický. Před několika lety jsem prohlásil, že skvělým Bondem by byl Cuba Gooding Jr., ale to jsem žertoval!"

Idris Elba

Foto: Profimedia.cz

Benjamin Locoge, který vede kulturní rubriku Paris Match, uvedl, že záznam rozhovoru podporuje tvrzení, že slova Rogera Moorea byla přepsána přesně. Novinář, který rozhovor vedl, si je jistý, že zazněl výraz „English-English” (anglický-Angličan). „(Moore) to tak řekl, je to na nahrávce,” dodal Locoge, který se nicméně britského herce zastává. „Roger Moore naznačil, že by bylo těžké mít černého Jamese Bonda v tom smyslu, jako si nedokážeme představit, že by černošský herec hrál generála de Gaullea anebo že by Jamese Browna hrál běloch,” prohlásil Locoge.

Hrál už i Mandelu

„Nikdo by neměl jeho slova interpretovat rasisticky. Osazenstvo Twitteru se nepochybně nechalo příliš unést.” Dvaačtyřicetiletý Elba pochází z Hackney ve východním Londýně, kde se narodil otci ze Sierry Leone a matce z Ghany. Mezi jeho dosud nejslavnější filmové role patří bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela ve snímku Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě.

Britští bookmakeři dávají Elbovi největší šanci převzít roli Bonda po Craigovi, který nejslavnějšího agenta na světě zpodobňoval deset let. Mezi další potenciální uchazeče patří například Tom Hardy, Henry Cavill či Michael Fassbender.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků