Hlavní obsah
 

Když kočka zachrání firmě podnikání a celé město s ním

Tisíce Japonců se minulý víkend přijely rozloučit s kočkou, která osm let dělala přednostku železniční stanice Kiši na jihozápadě ostrova. Právě toto stvoření zachránilo podnikání drážní firmě a zajistilo příjmy všem ve městě.

 
Když kočka zachrání firmě podnikání a celé město s ním

Tamu, původně toulavou kočku, adoptoval zhruba před jedenácti lety tehdejší personál stanice ve městě Kinokawa, konečné na trati provozované společností Wakajamské elektrické dráhy. V roce 2007 ji správci firmy jmenovali přednostkou stanice v naději, že neobvyklý krok přinese reklamu podniku, který tehdy stál na pokraji bankrotu.

Ředitel drah: Zachránila nás

A skutečně: ze zvířete se bleskurychle stala mediální hvězda, za níž byli lidé ochotni dojet až do Kiši. Trojbarevná kočka tím zachránila Wakajamské dráhy a odhaduje se, že místní ekonomice přinesla celkové příjmy v přepočtu přes 200 miliónů korun.

Tama (v překladu poklad nebo duch) s úřední čepicí ušitou na míru sedávala u pokladny a svědomitě odváděla svou práci: vítala a loučila se pohledem – pokud zrovna nedřímala – s cestujícími. Přednostka v dubnu oslavila šestnáct let, minulý týden ale náhle zemřela na infarkt, informoval deník The Daily Telegraph.

Smuteční obřad za kočku Tamu

Foto: Profimedia.cz

Na pohřebním šintoistickém obřadu ve stanici, kde pracovala, se sešly tisíce jejích fanoušků z celé země. Ti jí přivezli darem saké, nejrůznější ovoce a zeleninu, květiny a pochopitelně také konzervy s tuňákem.

Úctyhodný věčný přednosta

Během obřadu byla prohlášena za bohyni – podle šintoismu totiž všechno živé i neživé má stejně jako lidé duši a náboženství uznává jako přírodní božstva například i významné řeky, hory, zvířata či rostliny. Tama, která to časem dotáhla až na viceprezidentku společnosti a přidělili jí dva čtyřnohé kočičí asistenty, v neděli získala také titul „Úctyhodný věčný přednosta“.

Kočka Tama

Foto: Profimedia.cz

„Tama odvedla obrovský kus práce,“ uznal během ceremonie ředitel Wakajamských drah Micunobu Kodžima. Právě díky ní se společnost zázračně vzpamatovala a ekonomicky pomohla i dalšímu tuctu malých místních drah, dodal. „Tama přišla jako spasitel, jako bohyně. Bylo mi velkou ctí, že jsem mohl pracovat po jejím boku,“ pronesl. Upřesnil, že bude pochována v nedaleké kočičí svatyni.

Poslední pozdrav

Když prý kočku přišel navštívit do nemocnice, probudila se a natáhla k němu packy, jako by chtěla obejmout, a přitom se mu podívala přímo do očí. Kladl jí prý na srdce, ať se rychle uzdraví, a můžou tak společně oslavit desáté výročí jejího nástupu do úřadu. Tama mu prý odpověděla zamňoukáním. Den poté odešla.

Život jde ale chtě nechtě dál, a tak její post nyní převezme Nitama (druhá Tama), jiná trojbarevná kočka. Ta se ale nyní na přednostku teprve zaučuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků