Hlavní obsah
Armin Capaul Foto: Denis Balibouse, Reuters

Farmář bojuje za rohaté krávy

Musíme respektovat krávy takové, jaké jsou, nechat jim jejich rohy, říká švýcarský farmář Armin Capaul. Právě díky jeho snaze budou obyvatelé alpské země v neděli hlasovat v národním referendu o tom, zda dotovat farmáře, kteří nechávají svým kravám a kozám přirozeně růst rohy.

Armin Capaul Foto: Denis Balibouse, Reuters
Farmář bojuje za rohaté krávy

Capaul za zachování „důstojnosti hospodářských zvířat“ bojuje už devět let. Ve Švýcarsku, kde jsou krávy v podstatě národním symbolem, jsou tři čtvrtiny těchto zvířat zbavovány rohů, případně jsou geneticky bezrohé, jak připomněla agentura Reuters. Švýcarský farmář doufá, že v případě úspěchu by se snížil počet krav, které takto přicházejí o rohy.

„Když se na ně podíváte, tak mají hlavu nahoře a jsou pyšné. Pokud odstraníte rohy, tak jsou smutné,“ uvedl Capaul, který se sám označuje za rebela.

Claudia Capaulová, manželka Armina, na jejich farmě v Perrefitte.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Zárodky rohů se u mladých telat odstraňují vypalováním, což je podle kritiků kruté a bolestivé. Zastánci tohoto způsobu naopak tvrdí, že to je stejné jako kastrace u psů a koček a argumentují tím, že to je otázka bezpečnosti.

„Náš současný systém má v chovu výhody, krávy spolu lépe vycházejí. Pokud by měly rohy, tak by se zvýšilo riziko zranění ostatních zvířat a také lidí,“ řekl farmář Stefan Gilgen, který chová 48 krav. Každá farma by si to podle něj měla rozhodnout sama.

Odstraňování zárodků rohů u telete.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

To v principu neodporuje Capaulově cíli, podle kterého by měli být finančně zvýhodněni chovatelé, kteří krávy nezbaví rohů. Konkrétně jde o roční dotaci ve výši 190 švýcarských franků (asi 4400 korun) na jeden kus dobytka. To se pochopitelně nelíbí švýcarské vládě, podle které by to z rozpočtu vysálo až 30 miliónů franků, tedy asi 688 miliónů korun.

Capaul se nejprve pokoušel lobbovat právě u politiků, a když to selhalo, posbíral 100 tisíc podpisů nutných pro vyvolání národního referenda, které se bude konat v neděli. Poslední průzkumy ukazují, že hlasování zřejmě bude těsné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků