Hlavní obsah
Sklepmistr Jiří Toman s vínem, které v německé domovině ryzlinků dobylo světovou špičku. Foto: Archiv B/V vinařství

Český ryzlink poprvé zabodoval na prestižní soutěži

Na největší mezinárodní soutěži ryzlinků na světě Best of Riesling 2021, konané pravidelně v kolébce těchto vín v Německu, dosáhlo na skvělé třetí místo v nejprestižnější kategorii suchých ryzlinků B\V vinařství z moravských Ratíškovic s Ryzlinkem rýnským 2015, pozdní sběr. Takto vysoké ocenění v silné světové konkurenci získalo víno z České republiky vůbec poprvé.

Sklepmistr Jiří Toman s vínem, které v německé domovině ryzlinků dobylo světovou špičku. Foto: Archiv B/V vinařství
Český ryzlink poprvé zabodoval na prestižní soutěži

Oceněnému vínu udělila porota vysokých 92 bodů (z celkových 100), což mu vyneslo celkové třetí místo v kategorii 1, tedy suché ryzlinky se středním obsahem alkoholu. Vysoké hodnocení poroty dosahující téměř 90 bodů pak získaly ještě další čtyři Ryzlinky rýnské z B\V vinařství a dva Ryzlinky VOC z vinařství Sonberk.

„Třetí místo bereme skoro jako vítězství. Pravidelně na této soutěži bodují hlavně domácí vína z regionu Porýní. Umístění vín ze zahraničí je tedy opravdu výjimečné,“ komentuje úspěch sklepmistr vinařství Jiří Toman.

B\V vinařství si už na začátku června přivezlo velkou zlatou medaili z mezinárodní soutěže Bacchus Madrid také za ryzlink, tentokrát ale Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr. Sklepmistr Jiří Toman byl zde zároveň vyhlášen nejlepším enologem za nejlepší kolekci vín a nejlépe hodnocené víno ČR.

Soutěž Best of Riesling se každoročně pořádá v německém Neustadt an der Weinstrasse, v oblasti Porýní-Falc, lokalitě, odkud odrůdy ryzlinků pochází.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 2400 ryzlinků z celého světa. Porota hodnotila vína v osmi kategoriích. Vítězové vzešli především ze známých vinařství z oblastí Falcka, Středního Rýna a Mosely. Mimo Německo byla úspěšná hlavně vinařství z Francie, Rakouska, Austrálie a také České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků