Dosavadní rekord za karát je 280 000 dolarů, k jeho překonání je tak potřeba, aby se prsten vydražil za více než pět miliónů dolarů.

Rockefellerův smaragd je výjimečný díky kombinaci dokonalého brusu, sytě zelené barvy, velikosti a čistoty. Podle gemologů pochází z naleziště v Kolumbii, která dodává na světové trhy ty nejhodnotnější smaragdy.

„Je to opravdu ten nejkvalitnější smaragd, jaký se kdy objevil k prodeji v aukci nebo kdekoliv na světě,“ uvedl pro stanici CNBC Rahul Kadakia z aukční síně Christie’s.

Původně zdobil paní Rockefellerovou

Vzácný smaragd koupil v roce 1930 John D. Rockefeller Junior jako součást brože pro svoji manželku. Po její smrti byly kameny z brože rozděleny mezi jejich děti. Tento 18karátový smaragd dostal David Rockefeller, který ho nechal zasadit do platinového prstenu osazeného menšími diamanty.

Historicky nejdražším vydraženým smaragdovým šperkem je brož Elizabeth Taylorové s 23karátovým smaragdem, která byla prodána koncem roku 2011 za rekordních 6,6 miliónu dolarů (tehdy 128 miliónů korun). Brož dosud drží i rekord v ceně za jeden karát (280 000 dolarů, tehdy 5,4 miliónu korun).

Světově nejdražším vydraženým klenotem je jednoduchý investiční prsten s 60karátovým růžovým diamantem Pink Star. Nový majitel ho letos v dubnu vydražil v přepočtu za 1,8 miliardy korun. [celá zpráva]