Hlavní obsah
Karlovarský filmový festival startoval příjezdem celebrit do hotelu Thermal. Foto: Jan Handrejch, Právo

Karlovarský festival letos nebude

S ohledem na přetrvávající opatření vlády v souvislosti s koronavirovou krizí a kvůli jejím mezinárodním dopadům a celosvětově komplikované situaci jsme pečlivě zvážili všechny okolnosti a rozhodli jsme se 55. ročník MFF Karlovy Vary v letošním roce neuskutečnit, uvedli v úterý pořadatelé největšího českého filmového festivalu.

Karlovarský filmový festival startoval příjezdem celebrit do hotelu Thermal. Foto: Jan Handrejch, Právo
Karlovarský festival letos nebude

Další ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhne ve dnech 2.- 10. července 2021.

„Situaci od počátku sledujeme a byli jsme připraveni uspořádat letošní ročník festivalu i s vědomím, že při nutném respektování všech závazných nařízení vlády a mezinárodních opatření nebude možné, aby vznikl v takové podobě a kvalitě, na jaké jsou naši diváci, hosté i partneři zvyklí, tedy s mezinárodní soutěží, prezentací zahraničních tvůrců a všemi doprovodnými akcemi. Jedním ze záměrů, které jsme zvažovali, bylo vytvořit letošní festival v náhradním termínu,” vysvětlili organizátoři festivalu.

„Vzhledem k tomu, že situace se neustále vyvíjí, nařízení vlády ohledně konání kulturních akcí budou průběžně aktualizována a je těžké je predikovat. Jsme v pravidelném spojení s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem, konzultovali jsme situaci také s premiérem Andrejem Babišem a na základě těchto rozhovorů jsme dospěli k závěru, že konání letošního ročníku karlovarského festivalu v jiném termínu či rozsahu by s sebou stále neslo zdravotní rizika a omezení, která by bylo z organizačního hlediska velmi těžké zajistit.”

Redukovaná varianta by neměla smysl

„Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí u nás a jako organizátoři jsme nakonec dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti jeho hlavnímu smyslu, a tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímání filmových děl. Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné,“ uvedl prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

„Dovolte mi poděkovat Ministerstvu kultury České republiky, městu Karlovy Vary, Karlovarskému kraji a všem našim partnerům a spolupracovníkům za jejich podporu. Věřím, že se v červenci 2021 setkáme v Karlových Varech při 55. ročníku festivalu,“ dodal.

Pořadatelé vítají vyjádření ministra kultury Zaorálka, který veřejně deklaroval, že subjekty, které získávají státní dotaci na své projekty, chce Ministerstvo kultury podpořit, a že i v případě, že tyto akce neproběhnou, se bude Ministerstvo kultury ČR snažit postupovat tak, aby část dotace byla využita na zachování jejich existence.

Jsou rovněž v kontaktu s partnery MFF Karlovy Vary, kteří současnou situaci přijali s pochopením a vyjádřili vůli i nadále karlovarský festival podporovat. Se všemi budou řešit další postup v souvislosti s posunem 55. ročníku na příští rok.

Vary ve vašem kině

Při přípravách 55. ročníku MFF KV zhlédli členové programového oddělení festivalu řadu zajímavých filmových titulů, které by mohly mít odezvu u festivalového publika.

„Vzhledem k tomu, že plán uvolňování opatření vlády počítá s otevřením kin pro daný počet návštěvníků od 8. června, rozhodli jsme se připravit speciální verzi tradiční přehlídky Vary ve vašem kině, která by v původním festivalovém termínu (3.–11. 7. 2020) nabídla divákům kin po celé České republice mimořádný výběr snímků, které stojí za to vidět.”

V původním termínu festivalu proběhne také velká část tradiční soutěžní přehlídky projektů pro filmové profesionály KVIFF Eastern Promises, vzhledem k předpokládaným omezením se ale odehraje ve virtuálním prostředí. Díky tomu se filmové projekty v různých fázích vývoje či výroby z regionu střední a východní Evropy, Balkánu, bývalého Sovětského svazu, Blízkého východu a severní Afriky budou moci představit také zahraničním nákupčím, festivalům a distributorům. On-line KVIFF Eastern Promises Industry Days budou probíhat od pondělí 6. července do středy 8. července.

Karlovarský festival se rovněž zapojí do mezinárodního projektu We Are One: A Global Film Festival. Více informací o akci najdete na YouTube.com/WeAreOne. Průběžné informace o festivalových aktivitách najdete na www.kviff.com.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků