„Připravit film podle knihy je vždy lepší, jenže nesmí to být bestseller,” řekl ke snímku režisér Vejdělek na diskusi s diváky v Domě ČT v Karlových Varech. Místnost, kde se delegace s nimi setkala, byla beznadějně plná desítky minut před zahájením akce.

Viděno počtem lidí, kteří vše sledovali v okolí, lze říci: na tenhle snímek se mnozí vážně těší.

Video

Hynek Čermák o Kostkovi z Kostky a fotografiích

Vejdělek prozradil, že – než se začalo točit – trvalo to roky. Připravil kolem dvaceti variant scénářů. „Kniha je psaná deníkovou formou, touhle cestou jsem úplně jít nechtěl. Pro srozumitelnost děje jsem také musel vynechat řadu postav,“ zmínil fázi příprav.

V hlavní roli ořechovka

Eliška Balzerová, alias paní Tichá, tedy kuchařka na Kostce, naopak zmínila, že se snažila své knižní předloze co nejvíce přiblížit: „Udělala jsem vše pro to, abych byla paní Tichou.“ Vtělení do role se jí podařilo natolik, že ji autor předlohy Evžen Boček na place nepoznal. V údivu prý jen řekl: „Takhle jsem si ji představoval.“

Video

Jiří Vejdělek o delší cestě k Poslední aristokratce

Oblíbená herečka také zmínila, že jako kuchařka rodině přijíždějící z USA vaří. A jako milovnice ořechovky, ji do všeho přidává: „Sice je v hodně záběrech. Ale pili jsme vždy jen něco ohavného, co ořechovku připomínalo jen barvou. Až v posledním záběru nás rekvizitáři překvapili a skutečně jsme si pochutnali na ořechovce. Je výborná.“

Prozradila, že si kvůli roli nechala na hlavě udělat trvalou.

Původně literárních postav se ujala česká herecká esa. Nechybějí mezi nimi Vojtěch Kotek, Hynek Čermák nebo Tatiana Vilhelmová.

Původně literárních postav se ujala česká herecká esa. Nechybějí mezi nimi Vojtěch Kotek, Hynek Čermák nebo Tatiana Vilhelmová.

FOTO: Evolution Films

Doplnila, že všechny Bočkovy knížky znala ještě před natáčením, protože „prostě ráda a hodně čte“. „Doporučuji to všem. Knížky jsou dobrým lékem na hodně starostí.“

Hraju zase pošuka

Další roli v Poslední aristokratce dostal Pavel Liška, svého zahradníka vystihl slovy: „Jsem zase za pošuka. Neustále umírám, proto nezahradničím.“ K charakteristice své postavy pak dodal: „Uměla delegovat práci.“

Podle kameramana Vladimíra Smutného, který na MFF KV zítra převezme Cenu prezidenta MFF KV, byly podmínky k natáčení velmi dobré. Pochvaloval si také zámecké interiéry.

Nicméně práce se světlem v nich byla těžší: „Prostory jsou přirozeně tmavší. Někdy jsme doslova budovu obalovali světly, aby bylo světlo na place co nejlepší.“

Kostkovi na Kostce

Snímek má mít českou a slovenskou premiéru 24. října.

Film začíná na sklonku roku 1996 ve chvíli, kdy Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům v restituci zpět dávné rodové sídlo – zámek Kostka.
Hrabě František Antonín Kostka z Kostky se tak po více než 40 letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na návrat do Čech.
Čerství aristokraté, neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast znají jen z vyprávění, restituci zámku za ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek).
Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu. Jedinými stálými obyvateli jsou kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář a zahradník pan Krása (Pavel Liška).
Nejblíže v okolí, na sousedním zámku Hvězda, bydlí mladý šlechtic Max (Zdeněk Piškula) z početného rodu Launů.
Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních let, Kostkovi stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, či ho zachránit.

Může se vám hodit na Zboží.cz: