Hlavní obsah
 

Vary chce vyhrát i slovenský film Čára

Rok 2007 byl pro Slováky významným hlavně proto, že vstoupili do schengenského prostoru. Některé hranice padly, jedna se ale naopak opevnila. A právě na slovensko-ukrajinském pomezí se odehrává nový film zkušeného režiséra Petera Bebjaka Čára, který bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži letošního MFF Karlovy Vary.

 
Vary chce vyhrát i slovenský film Čára

Blížící se moment, kdy se z běžné hranice stane ta eurounijní, a tím pádem i ostřeji střežená, s nervozitou vyhlíží hlavně skupina pašeráků v čele s Adamem Krajňákem (hraje ho Tomáš Maštalír). Charismatický a svým způsobem i férový Adam si svou živnost vybudoval na převážení cigaret a migrantů. Pomáhají mu v tom jeho vycvičená parta i spřátelení celníci (jejich šéfa si zahrál Andrej Hryc), kteří mu rádi za trochu bankovek vyjdou vstříc. Jenže tohle všechno by mohlo brzy skončit.

Peter Bebjak přiváží na festival svůj nový film Čára.

Foto: Ciara.sk

Snímek Čára, který kombinuje thrillerové i komediální prvky, hodně těží z atmosféry slovensko-ukrajinského pohraničí. Ostatně také štáb byl dvoujazyčný.

„To prostředí je specifické jistou magií a mystikou,“ říká režisér Bebjak. „Příroda a soužití s ní je v něm součástí každodenního života. Specifický je i tamní způsob prožívání. Emocionalita a přátelskost se dokážou v momentě proměnit na čirou nenávist, aby ji vzápětí vystřídala láska až za hrob. A to vše je samozřejmě okořeněno alkoholem.“

Režisér má za sebou úspěšné krimiseriály

Rodina Adama Krajňáka je jak vystřižená z nějaké mafiánské prózy. Zrovna se mu chystá vdávat nejstarší dcera, která si ale místo pořádného chlapa vybrala jen citlivku Ivora. Jenže už je pozdě, dcera je těhotná a Adam Ivora musí přijmout do rodiny i do pašeráckého byznysu.

Samozřejmě se souhlasem své matky (Emília Vášaryová), která chodí v černém, kdysi celý ilegální rodinný obchod rozjížděla a je opravdovou hlavou Krajňákovic rodu.

Petera Bebjaka můžete znát zejména jako režiséra úspěšných televizních kriminálních seriálů: slovenského Mesta tieňov nebo českých Případů 1. oddělení či Kriminálky Anděl. Jeho obličej jste si rovněž mohli zapamatovat z Hřebejkovy loňské karlovarské novinky Učitelka.

Slovenský režisér Peter Bebjak.

Foto: Jan Handrejch, Právo

A proč byste podle Bebjaka měli v Karlových Varech vyrazit zrovna na Čáru, která mimo jiné připomene, že ke každému mafiánskému příběhu patří i zrada?

„Protože v ní hraje hodně známých a výborných herců v netradičních situacích. Protože je to velmi zajímavý, emotivní a napínavý příběh. Protože se to odehrává v atraktivním prostředí. A protože jsme do toho dali všechno.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků