Hlavní obsah
Viggo Mortensen ve filmu Tohle je náš svět. Foto: KVIFF

Divácká cena Práva vybírá hity

Každý rok na festivalu zasedá hned několik odborných porot vybírající ty opravdu nejlepší filmy ve svých kategoriích. Jedna z elegantních dam s koulí určená pro vítěze má však specifikum. Udělují ji desítky tisíc návštěvníků karlovarských kin.

Viggo Mortensen ve filmu Tohle je náš svět. Foto: KVIFF
Divácká cena Práva vybírá hity

Návštěvníci kin hlasují o tom svém nejlepším snímku prostřednictvím papírových lístků. Umělecký kus, který zhlédnou, oznámkují podobně jako ve škole: nejlepší je 1, nejhorší čtyřka.

Kupóny pro vyjádření názoru dostávají ještě před vkročením do sálu a při odchodu je odevzdávají sličným hosteskám ve slušivých tričkách, které stávají u dveřích sálů. Ti, kteří pospíchají, mohou lístky vhodit také do speciálních boxů u dveří.

Úspěch Čechů

Každý den, zpravidla v hluboké noci, se všechny odevzdané hlasy převáží na jedno místo. Do Thermalu. Tam se sčítají a následně statisticky zprůměrují. Průběžné pořadí filmů pak zveřejňuje ve speciální rubrice nejčtenější zpravodajský server v Česku Novinky.cz, jeden z mediálních partnerů MFF KV.

Diváci mohou jednotlivé snímky ohodnotit známkami a rozhodnou tak o divácké ceně deníku Právo.

Foto: Novinky

„Zájem o hodnocení je obrovský. Dá se říci, že každý rok slavíme rekord,“ říká za vydavatele deníku Právo – dalšího mediálního partnera akce – vedoucí oddělení propagace a public relations Stanislava Zajícová. „Zatímco v roce 2006 diváci odevzdali lístků 47 661, předloni 78 226 a loni to bylo 79 108,“ dodává.

Diváckou cenu Práva si v minulosti odvezly z Varů snímky, které následně bodovaly také v českých kinech. Loni to byl Tohle je náš svět o otci žijícím se šesti dětmi v lesích mimo civilizaci, který se po osobní tragédii se vydává do města, mezi lidi. Prvenství si emotivní příběh vydobyl před rokem sice na poslední chvíli, nicméně získané ocenění mu v distribuci vydatně pomohlo.

Mezi deset nejlepších snímků podle diváků se dostal film Tohle je náš svět.

Foto: KVIFF

Do českých kin na něj přišlo přes čtyřicet tisíc diváků. Za lístky zaplatili téměř 5,2 miliónu korun.

Hlasujte, teď!

Dá-li se něco v hlasování v ceně Práva obecně na festivalu vysledovat, je to, že lidé milují komedie, když je česká má bonus navíc. Své sošky z Varů tak mají doma režisérka Alice Nellis za Revival (2013), Jan Svěrák za Vratné lahve (2007). Bodují ovšem také často dokumenty.

Revival

Foto: KVIFF

Vítězný potlesk publika na závěrečném ceremoniálu si již vyslechly úspěšné hvězdy svého oboru: Olga Sommerová za Magický hlas rebelky (2014) popisující pohnuté osudy zpěvačky Marty Kubišové nebo Slovák Marko Škop za snímek Iné světy (2006) o lokalitě na „konci světa“, Šariši.

Z dokumentu Magický hlas rebelky

Foto: KVIFF

Výběr nejoblíbenějšího uměleckého kusu – z pohledu laiků – začíná stejně jako festival dnes, tedy v pátek 30. června. Konečné výsledky hlasování diváků budou zveřejněny v sobotu 8. července. Poslední započítávaný lístek se vybere ve dvě hodiny ráno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků