Hlavní obsah

MFF KV: Česká televize představila seriál Já, Mattoni

Na karlovarském filmovém festivalu byl ve středu představen další očekávaný projekt, tentokrát televizní. Česká televize uvedla jeden díl nového seriálu Já, Mattoni. Životopisná sága o osudech ambiciózního Heinricha Mattoniho se vrací k tradici velkých historických děl. Vysílat by se měla od září.

MFF KV: Česká televize představila seriál Já, Mattoni

„Premiérujeme ve Varech, což se hodí,” uvedl slavnostní premiéru seriálu na MFF KV jeho režisér Marek Najbrt.

Divákům v Malém sále hotelu Thermal vysvětlil, že jim záhy pustí ve světové premiéře třetí díl ze třinácti: „Jednoduše proto, že je hotový. Stále věci doděláváme.”

 Chvála scénáře

„Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář. Myslel jsem si, že přečtu jednu, dvě epizody a celou věc s klidným svědomím odmítnu,” pokračoval.

David Švehlík

Foto: KVIFF

„Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil. Devatenácté století mě lákalo dávno, už dřív jsem uvažoval o námětech z těch časů. Zaujalo mě, že přestože Mattoni nebyl největším podnikatelem své doby, vyznačoval se výjimečným osobním kouzlem a moderním smyslem pro marketing," líčil.

David Švehlík a Táňa Vilhelmová v seriálu Já, Mattoni

Foto: Česká televize

Seriál vznikal na základě literární předlohy Dravec Mattoni autorů Bohuslava Machka a Marie Dolejší. Už v devadesátých letech podle ní scénář připravil Petr Zikmund.

Najbrt sdělil, že cílem popisovaných událostí není úplná historická přesnost reálií. „Je to sice dobové vyprávění, ale v jeho středu je člověk, Mattoni,” podotkl s tím, že už samotná kniha dějinné nepřesnosti obsahuje.

Natáčelo se od října 2014

Samotné natáčení pak odstartovalo až v říjnu 2014. Na projekt se dlouhodobě hledaly peníze. Jeho rozpočet na konec přesáhl sto miliónů korun. „Vypadá to jako závratná částka, ale věřte mi - v naší branži to není velká suma,” shrnul Najbrt, mimo jiné režisér úspěšného filmu z 2. světové války Protektor.

Otec se synem. David a Alois Švehlíkovi

Foto: Milan Malíček, Právo

„Mám tedy s čím srovnávat. Každá epizoda je vlastně takový malý historický film,” dodal.

Seriál zasahuje dlouhý časový úsek od druhé poloviny 19. století až do roku 1910 a odehrává se nejen v karlovarském regionu, ale i v Praze, vídeňském Schönbrunnu nebo ulicích tehdejšího New Yorku.

Ve snaze šetřit štáb natáčel hlavně v České republice. Interiéry mimo jiné na Konopišti, exteriéry třeba v Kroměříži.

Táňa Vilhelmová

Foto: KVIFF

V režii Marka Najbrta se v něm objeví přední čeští herci, Alois a David Švehlíkovi, Tatiana Vilhelmová, Anna Geislerová, Taťjana Medvecká, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Vladimír Javorský a mnozí další.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků