Hlavní obsah
Excentrického Giovanniho poznáte díky Servillově mistrovství od ušlápnutého Enrica na první pohled. Foto: KVIFF

Karlovarský soutěžní film Ať žije svoboda: Když jsou prorok a politik dvojčata

Kdo by byl lepší lídr opoziční levicové strany? Dosavadní unavený předseda, nebo jeho dvojče, z blázince zrovna propuštěný filozof? Karlovarský soutěžní film Ať žije svoboda italského režiséra Roberta Andòa vás nechá si vybrat.

Excentrického Giovanniho poznáte díky Servillově mistrovství od ušlápnutého Enrica na první pohled. Foto: KVIFF
Karlovarský soutěžní film Ať žije svoboda: Když jsou prorok a politik dvojčata

Enrico je předákem levicové politické strany, s níž to jde od desíti k pěti, tedy doslova – šíleným tempem jí klesají preference. Enrico neví, jak z toho ven, chybí mu energie, vize, zároveň ale vidí, že jeho partaj nemá k dispozici nikoho lepšího. Jednoho večera mu však síly definitivně dojdou, nechá dopis na rozloučenou a inkognito odjede za hranice do Francie.

Andrea Bottini je jeho šedou eminencí, která je zvyklá řešit i nezvyklé problémy. A poradí si i tentokrát, když vyhledá Enricovo zapomenuté dvojče, z blázince propuštěného filozofa Giovanniho. Pak už je jen otázkou Andreova diplomatického umu přesvědčit ho, aby si aspoň na pár dní a týdnů zahrál na svého bratra.

Režisér filmu Roberto Andò, který je zároveň autorem knižní předlohy, s neuvěřitelnou lehkostí i za pomoci parodických motivů popisuje současný neveselý stav (nejen) italské politiky. „Jsme uprostřed epochální krize, která ochromila hodnoty, na nichž Západ doposud stál, ocitli jsme se v bodě, kdy není cesty zpět a je nutné najít nový začátek, nové principy vládnutí i politické komunikace,“ říká.

Excentrický Giovanni takový nový začátek nabízí. Jeho projevy, v nichž cituje Bertolta Brechta, strhávají davy i jeho politické kolegy, preference stoupají. Daří se mu vzbuzovat naději a energii v poslouchajících jen tím, že věrně popisuje, co se kolem děje.

Italský herec Toni Servillo

Foto: Xinhua/Gao Jing, ČTK

Z výše zmíněného je zřejmé, že film Ať žije svoboda nabídl pro jednoho herce skvělou možnost zahrát si hned dvě ústřední postavy, dva póly. A Toni Servillo, kterého můžete znát i z jiných italských ve své podstatě politických snímků jako Božský nebo Gomora, se toho chopil se vším svým umem. Výhodu měl už na začátku – Andò mu totiž roli, lépe řečeno obě role, psal přímo na tělo. „Kdyby Toni odmítl, nic bych netočil, spokojil bych se s úspěchem knihy,“ říká dokonce režisér, který na Servillovi oceňuje především jeho hereckou kreativitu.

Je jen otázkou času, kdy se Giovanniho jednovaječný bratr Enrico zotaví, vrátí a pokusí se nepozorovaně vplynout zpět do své úlohy a snad i navázat na to dobré, co mu Giovanni, který je spíš prorokem než praktickým politikem, zanechal, a oba zmíněné póly tak k sobě zase přiblížit.

Jestli se tak opravdu stane, budete moci poznat až v Karlových Varech, kde je film Ať žije svoboda zařazen do hlavní soutěže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků