Hlavní obsah

Být Číňanem, nebo Portugalcem? I to řeší Diago v karlovarské soutěži

Soutěžní film Diago (Ao ge) se vrací o jedenáct let zpátky do bývalé portugalské kolonie Macaa, maličkého území, jež se rozkládá na pár kilometrech čtverečných. Jeho obyvatelé se ocitají před volbou: stanou se Číňany, či odejdou směr Portugalsko? Nebo odolají oběma svodům a zůstanou věrni místní vymírající kultuře?

Být Číňanem, nebo Portugalcem? I to řeší Diago v karlovarské soutěži

Filmová adaptace knihy macajské spisovatelky Lio Chi Heng se jmenuje podle své titulní postavy. Diago pracuje jako celník na letišti zrovna v době, kdy země přestává patřit pod Portugalsko a dostává se do správy Číny.

Obyvatelé tohoto maličkého regionu tak mají na vybranou, co provést se svými životy. A mají příležitost prozkoumat všechny odstíny vlastní identity. U Diaga je to o to složitější, že nikdy nepoznal vlastního otce – portugalského zpěváka.

Možná i neujasněnost postavení ve světě má vliv na Diagovy vztahy s lidmi, tak zvláštně odosobněné, těžce navazuje nové. Ztrácí se. Ostatně i Macao pomalu umírá, vždyť místním jazykem už mluví jen hrstka lidí. Do nové doby se nehodí.

Film stojí hlavně na scénáři

Právě téma, vhodně zvolená historická situace a na ní vybudovaný scénář je nejsilnějším prvkem snímku čínského režiséra Chi Zhanga, který se jím odklání od svých dřívějších spíše vizuálních a sensuálních děl.

Diago, který bude mít na západě Čech světovou premiéru, není první filmem, s nímž Chi Zhang soutěží na MFF Karlovy Vary. Už se tu před dvěma lety promítala jeho Šachta (Dixia de Tiankong).

Diago
Čína 2010, 89 min.
Režie: Chi Zhang,
hrají: Carl Ng, Carlos Ernesto Koo Ayala, Sixuan Zhou, Xiao Wang aj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků