Hlavní obsah

Světová premiéra Formanovy Dobře placené procházky

V doprovodu manželky Martiny a desetiletých synů, dvojčat Andrewa a Jamese, uvedl v sobotu režisér Miloš Forman na karlovarském festivalu světovou premiéru filmové verze jazzové opery Dobře placená procházka.

Světová premiéra Formanovy Dobře placené procházky

Na slavnostní představení s ním přišel i autor opery, herec a zpěvák postavy Listonoše Jiří Suchý, představitelky hlavních ženských rolí Vanilky a tety z Liverpoolu Dáša Zázvůrková a Tereza Hálová, dirigent představení Libor Pešek, kameraman filmu Jan Malíř, střihačka Tonička Janková i hudební skladatel Marko Ivanovič.

Světovou premiéru uvedla herečka Eva Holubová, která ve vlastenecky laděném, expresivním projevu s patosem, který byl Semaforu vždy cizí, připomněla význam Národního divadla, Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra i Miloše Formana.

Jako „předskokani“ vystoupili s vtipným skečem na téma jejich obsazení do filmové verze Dobře placené procházky Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, a záhy se sálem rozezněly první tóny jazzové opery, kterou Suchý se Šlitrem uvedli v divadle Semafor v roce 1965.

Tiskovka před premiérou

Ještě před slavnostní premiérou se tvůrčí delegace setkala ve zcela zaplněném sále tiskových konferencí s českými i zahraničními novináři.

„Je jasné, že to není klasický film. Je to záznam divadelního představení, ale aspoň vidíte hercům do obličejů. A vidět do těchto obličejíčků je krása,“ složil Miloš Forman poklonu herečkám a připomněl, že původně chtěl zaznamenat Dobře placenou procházku v Národním divadle pouze pro vydání na DVD, ale nakonec se s producentkou Radkou Kadlecovou a s Národním divadlem rozhodli pro uvedení do kin. [celá zpráva]

„Myslím, že by to mohlo být pro všechny generace, vždyť tak, jak byla Procházka napsaná v šedesátých letech, je aktuální dnes - moralistní pohádka o tom, že peníze kazí člověka. Ale sám jsem zvědavý, jestli na ni budou lidi chodit,“ řekl Forman a k případnému uvedení v zahraničí dodal: „To je složitější, protože padesát procent půvabu je v poezii Jiřího Suchého, a ta je nepřeložitelná.“

Suchý nejdříve nevěřil

Suchý ke znovuoživení svého díla dodal: „Zpočátku jsem moc nevěřil, že uvedení Dobře placené procházky na jevišti Národního divadla je dobrý nápad. Vždyť je to pár herců a muzikantů! Ale Miloš Forman slíbil, že tam přenese kus Brodwaye. To už jsem byl spíš zvědavý, a když jsme to viděl - ženský sbor, mužský sbor, orchestr... řekl jsem si jen: „Tak to je Brodway!“ a uvěřil jsem tomu. Postupně jsem se za počáteční nedůvěru styděl a teď se za ni omlouvám,“ řekl s úsměvem Suchý.

K výběru herců pro filmový záznam Forman ještě uvedl: „V divadle jsme museli mít trojí obsazení, protože nikdo z herců není v angažmá Národního divadla, mají závazky jinde. A protože si myslím, že jsou všechna stejně dobrá, do filmu jsme obsadili prostě ty, kdo měli v natáčecích dnech čas.“

Na dotaz zahraničního novináře k případným politickým souvislostem původního uvedení jazzové opery, odpověděl Jiří Suchý: „Semafor byl velmi politický tím, že byl nepolitický a diváci v tom viděli vzdor vůči přepolitizované době.“

A jaký má český režisér v Americe nefilmový sen? „Aby v Čáslavi konečně udělali tramvaj!“ vzkázal svému rodišti Miloš Forman.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků