Hlavní obsah

Výběr Salonu (MFF KV, připravované filmy): Exarchouová a Vachek

Karlovarský festival není jen „galerií“ nových snímků a retrospektiv tvůrců minulosti. Prostor dostávají i projekty připravované. Vybrali jsem pro vás dva z nich.

Výběr Salonu (MFF KV, připravované filmy): Exarchouová a Vachek

Sofia Exarchouová
Park

Z připravovaného řeckého filmu Park (režie: Sofia Exarchouová)...

Foto: KVIFF

Ve fázi postprodukce je Park, debut řecké režisérky Sofie Exarchouové. Odehrává se na opuštěných, olezlých sportovištích, které v Athénách vznikly kvůli letní olympiádě (2004), ale od té doby chátrají. Film má být portrétem mladé generace, jež byla nedobrovolně zbavena budoucnosti, a potažmo portrétem celé řecké společnosti, která, slovy filmařky, „nebyla připravena na tak brutální pád“. Ve Varech vyhrál Park přehlídku Works in Progress, dostal finanční injekci, a snad je tedy jeho dokončení reálné.

Karel Vachek
Komunismus

Karel Vachek na letošním karlovarském festivalu

Foto: Petr Horník, Právo

Filmový román Karla Vachka Komunismus, který má zkoumat, proč každá revoluce nakonec vyústí v restaurování předešlého systému, se ještě nezačal točit, přesto mohli diváci jeho část ve Varech zhlédnout. Šlo o znovuobjevené záběry z ledna 1969, které se dosud považovaly za ztracené a které Vachek plánuje do Komunismu zařadit. Pookupační projev Josefa Smrkovského zde doprovází pohled na v nemocnici ležícího, popáleného, ale ještě reagujícího Jana Palacha, za nímž se tehdy Vachek po partyzánsku dostal. „Nikdy jsem neviděl nic tak strašnýho,“ okomentoval záběry sám dokumentarista.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků