Hlavní obsah

Výběr Salonu: Josef Váchal a Jiří Němec

Pozdravy z cest po Slovensku i z Ruzyně...

Výběr Salonu: Josef Váchal a Jiří Němec

Josef Váchal
CESTA SLOVENSKEM S A. Calmetem Ord. S. B.

Gallery

obálka Josef Váchal: CESTA SLOVENSKEM S A. Calmetem Ord. S. B.

Foto: Archív nakladatelství Gallery

Další nakladatelská meta zdolána! Do tiskové podoby převedený rukopisný text s mnoha kresbami má v originále (uloženém v Památníku národního písemnictví) 652 stran ve dvou dílech. Váchal začal na rukopisu pracovat na své cestě po Slovensku, kde strávil v létě 1930 téměř tři měsíce ve společnosti své životní družky Anny Mackové, a dokončil jej po návratu do Prahy. S chválou je třeba šetřit, na to jsou u nás jiní kabrňáci, ale nakladatelství Gallery opět odvedlo výtečnou práci!

Jiří Němec
Dopisy z Ruzyně a Nové šance svobody
Pulchra

obálka Jiří Němec: Dopisy z Ruzyně a Nové šance svobody

Foto: Archív nakladatelství Pulchra

Jedním z nejvlivnějších intelektuálů šedesátých let u nás byl Jiří Němec (1932–2011). Klinický psycholog povoláním, ale pro široké okolí především filosof, překladatel a editor, který nemusel procházet obdobím střízlivění z budovatelského nadšení a uhlířské víry díky víře katolické a skautské zkušenosti. Dopisy z vězení manželce Daně a dětem z doby, kdy byl perzekvován za členství ve Výboru nespravedlivě stíhaných, jsou mj. doplněny esejem o smyslu existence občanských iniciativ (1979), texty Ivana M. Jirouse a Zbyňka Hejdy, fotografiemi a archivními dokumenty. A pošlete zase nějaký fotky a usmívejte se na nich!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků