Hlavní obsah
Štefan Švec Foto: Milan Malíček, Právo

Štefan Švec: Proč mají holky prsa

Mnoho z nás, věkově pokročilých, s láskou vzpomíná na knihu Dospíváte v muže, která měla puberťáky uvádět do pohlavního života. Profesor Josef Hynie v ní vysvětloval starším žákům, co to je poluce a že onanie brání v činorodé práci. Starší žákyně měly obdobný spisek zvaný Děvčátka, na slovíčko, který jsme my chlapci oceňovali ještě víc.

Štefan Švec Foto: Milan Malíček, Právo
Štefan Švec: Proč mají holky prsa

I dnes vycházejí podobné manuály pro mladé lidi. Jejich vydávání je ale mnohem rizikovější. Britské nakladatelství Usborne přišlo s knížkou Growing Up for Boys (Dospívání pro kluky), v jejíž příslušné kapitole se píše: „Dívky mají prsa ze dvou důvodů. Za prvé kvůli výrobě mléka pro děti. Za druhé proto, aby vypadaly dospěle a atraktivně. Jakákoliv prsa, bez ohledu na tvar či velikost, mohou poté, co dívka dokončí pubertu, činit obě věci.“

A strhla se mela. Aktivista Simon Ragoonanan, který bojuje proti genderové stereotypizaci dětí, napsal: „Atraktivita není účelem prsou. Jejich jediným účelem je produkce mléka. Jakákoliv atraktivita je naučené, kulturně podmíněné chování.“ Na prodejní stránce Amazonu propukl u recenzí knihy furor naplno: „Naprosto šokující!“ – „Zastaralé sexistické žvásty!“ To vše nakonec donutilo nakladatele k omluvě a ke slibu, že v novém vydání pasáž změní.

Je pěkné, když veřejný tlak donutí firmu k opravě chyby. Jenže šlo tady opravdu o chybu? Lidské ženy mají na rozdíl od samic ostatních savců prsa oblá a výrazná. A mnozí antropologové to vysvětlují tím, že mají sloužit jako znak plodnosti – u příliš mladých a příliš starých žen jejich tvar naznačuje neschopnost reprodukce. Existuje rovněž teorie, podle které se kulatá prsa u žen vyvinula po vzpřímení člověka. Zatímco pro jiné primáty, chodící po čtyřech, je zásadním sexuálním lákadlem vagina viditelná mezi hýžděmi, u vzpřímených žen se tato část těla posunula vpřed, pánev poklesla a lidstvo se mimo jiné začalo milovat zepředu. Bylo ovšem třeba i z tohoto směru vyvolat žádoucí vzrušení. Oblá ňadra tak částečně nahradila vyšpulený zadek lidoopek.

Omlouvám se za trochu vulgární tělovědný popis. Jde o to, že knížka pro chlapce má dost možná pravdu. Různé kultury se liší v oceňování tvaru či velikosti ňader, v míře jejich zakrývání, v různých příslušných tabu. To, že prsa vůbec jsou, ale skutečně může být způsobeno tím, že mají fungovat jako sexuální stimul. Ideologie, které se naučily umlčovat ostatní, ovšem argumenty, co jim odporují, nepřipouštějí. Je smutné, když se v podobnou pevnost z předsudků mění i feminismus, který dřív sám předsudky boříval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků