Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Štefan Švec: Jak veliký vztek to musí být

Americké volby nám zase, a tentokrát už pořádně, ukázaly jedno. Že lidem můžete lhát, ale musíte se s nimi bavit.

Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Štefan Švec: Jak veliký vztek to musí být

Proč prošel brexit? Protože Boris Johnson vzal autobus a objížděl s ním zemi ve dne v noci. A lhal, ano, lhal, ale to je dneska zjevně úplně jedno. Proč se u nás stal prezidentem Miloš Zeman a proč má velkou šanci i příště? Protože nezapomněl na Zemák, každý měsíc chválí pití v jiném kraji a Ovčáček každou tu návštěvu troubí do světa. Frýdek-Místek je v hlavních zprávách, rozumíte?

Důvod, proč vyhrál Donald Trump americké volby, je k nalezení v jednom článku na iDnes. Starosta malého pensylvánského města, v němž zavřeli ocelárnu, si tam stěžuje, že psal tři dopisy Baracku Obamovi, aby přijel a povzbudil místní, kteří najednou zchudli. Nedočkal se ani odpovědi. Donald Trump po prvním dopisu dorazil. A městečko, dřív jasná demokratická bašta, začalo volit republikána, ať si herci z Hollywoodu mektají, co chtějí.

Můžeme být z voleb v USA naštvaní, smutní nebo vystrašení. Ale měli bychom pochopit jedno. Že politika se konečně musí přestat dělat v kabinetech a na večeřích s lobbisty. Že technokrati šikovní ve vzájemné výměně kšeftů sice umějí nosit správné manžetové knoflíčky, ale volby už vyhrávat nebudou. Politika je věc pro ulici. Pro skutečné problémy lidí, co mají 18 tisíc hrubého a chodí na akce do Kauflandu. Tihle lidi začínají věřit, že mají v rukou moc něco změnit. Třeba je to dobrá zpráva.

Představte si, jak naštvaný musí být chudý člověk, aby volil miliardáře. Navíc miliardáře, co podvádí a neplatí daně. Je jedno, jestli se ten miliardář jmenuje Trump nebo Babiš, ten vztek na běžné politiky s jejich pseudořečí a nezájmem o skutečný život musí být obrovský.

Štefan Švec

Foto: Milan Malíček, Právo

To nejchytřejší, co zatím Michal Horáček dělá ve své prezidentské kampani, jsou cesty po republice a výzvy lidem, ať s ním mluví o svých starostech. Skutečný politik odteď už nesmí vypadat jako někdo, kdo se štítí chlapa v montérkách, což je bohužel problém půlky naší vlády. Ne, nejde o to, že by nový lidový vůdce musel poslouchat Evu a Vaška a fotit se v bazénku jako Zdeněk Škromach. Stačí, aby Západ po brexitovsko-trumpovském otřesu vyprodukoval státníky, kteří dokážou vnímat to, co voliče opravdu žere, a navíc nebudou lhát a pro lidi něco opravdu udělají. V tom budou mít velkou výhodu proti narcisům typu Miloše Zemana.

Bylo by pěkné, abychom to v EU stihli dřív, než si Putin Trumpem úplně vytře půlky a z mapy světa zmizí třeba Estonsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků