Hlavní obsah
Kateřina Tučková Foto: Petr Hloušek, Právo

Pozvánka: Kongres žen letos i o kyberšikaně nebo soužití s menšinami

Nesnášenlivost a útočnost vůči slabším, rozená z pocitů vlastního nenaplnění a dmýchaná médii i politiky, je podstatné téma současnosti, a nejenom té české. Přispět naopak ke zrovnoprávnění veřejného prostoru se pokouší Kongres žen, který se letos zaměří na férové sdílení měst, bezpečnost v kyberprostoru i v ulicích a na křížení nerovností (tedy třeba na ženy z národnostních či náboženských menšin).

Kateřina Tučková Foto: Petr Hloušek, Právo
Pozvánka: Kongres žen letos i o kyberšikaně nebo soužití s menšinami

„Lidé si mohou vyzkoušet role i různé kroky, které lze podniknout v případě nenávistných útoků na internetu. Například zjistí, kde najít právní pomoc, jak iniciovat solidární akce nebo mediální kampaň,“ uvedla Kateřina Fialová z organizace Association for Progressive Communications k jednomu z hlavních témat letošního ročníku, tedy bezpečnosti (nejen) žen na internetu.

Součástí programu dále bude například projekt Živá knihovna, který přiblíží život bezdomovkyň, Romek, muslimek, ale i překážky, kterým ve městech čelí seniorky či matky s kočárky. Proběhne také workshop věnovaný migrantkám a jejich zkušenosti se životem v České republice. Zúčastnit se ho měla i syrská uprchlice žijící momentálně na Slovensku, ale tuzemské úřady jí neumožnily překročit hranici – na oficiální zdůvodnění ze strany českého státu se stále čeká, i tak je však tato situace ukázkovým příkladem jednoho z problémů, jimž můžou cizinky čelit.

„Veřejný prostor patří všem, přesto v něm některé skupiny obyvatel nejsou patřičně zastoupeny, anebo narážejí na nejrůznější překážky v jeho užívání. Příslušníci menšin, lidé s jinou než heterosexuální orientací, hendikepovaní… a ano, i na prahu 21. století – ženy,“ říká spisovatelka Kateřina Tučková, která se stala jednou z tváří kongresu. „Za desítky let existence docílilo hnutí za ženská práva mnoha klíčových úspěchů – ženy mají volební právo, teoreticky jim nic nebrání v dosažení významných pracovních pozic, mohou se zhostit jakékoliv funkce – až na funkce ve většině církví. Přesto jsou největší skupinou, která se musí vyrovnávat se zesměšňováním, podceňováním, horším pracovním zařazením, nižším platovým ohodnocením a větším podílem prací ve sféře soukromého života, což ještě ženy často považují za standardní. Vedle nerozporovaných problematik domácího násilí nebo sociální nouze samoživitelek je i rovnost šancí tématem, na které je nutné poukazovat, o kterém je nezbytné hovořit.“

Kongres žen proběhne v sobotu 23. září 2017 od 10.00 (registrace na místě začíná v 9.00) v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (Vyšehradská 2077/57) a taky v benediktinském klášteře v Emauzích (Vyšehradská 49/320).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků