Na tuhle jste narazili?

Pokud cizí pes podleze plot, protože ho soused bije, zaslouží nakrmit a ochránit. Pokud podleze, aby mi sežral maso z grilu, zaslouží proutkem přes zadek a odvést zpátky. Pokud podleze, aby pokousal moje děti, zaslouží chytit a utratit. Ani v jednom případě mě náboženství psa nezajímá.

Donald Trump Jr., syn Donalda seniora a Ivanky, takže napůl krajan, sdílel zase na svém Twitteru obrázek s miskou ovocných bonbónů Skittles. To jsou ty, co vypadají trochu jako lentilky. U nich byl komentář: Kdybyste měli misku Skittles a věděli, že tři z nich vás zabijí, dali byste si? To je náš problém se syrskými uprchlíky.

Takže už tu máme uprchlíky jako psy a jako lentilky. Taky o slimácích muslimácích už jste nejspíš slyšeli. Dostávají hodně lajků, protože jejich autoři se nebojí říkat tu skutečnou pravdivou pravdu bez politické korektnosti.

Přesto je naše zásobárna migrantských metafor ještě chudá. Měli bychom se inspirovat dějinami. Černoši se třeba v minulosti často přirovnávali k opicím. O Židech se mluvilo jako o hmyzu a o Tutsiích během války ve Rwandě rovnou jako o švábech. Asi podobně praskali, když jste přes ně přejeli autem.

Štefan Švec

Štefan Švec

FOTO: Milan Malíček, Právo

Kdybychom nechtěli opakovat historii, můžeme uprchlíky přirovnat třeba k plevelu – pokud ho neodstraníte, rozleze se všude. Nebo ke gumovým medvídkům – když jsou pod vodou dost dlouho, tak se nafouknou.

Jak jde o to, udělat z nějaké skupiny lidí nelidi, je naše fantazie nevyčerpatelná. Nemusí být ani hnaná zlou vůlí, jsem přesvědčený, že autor citátu o psech chtěl uprchlíkům pomoci. Jenom s nimi holt musíme nakládat tak trochu jako s čokly.

Mimochodem v Británii v posledních pár týdnech zabili na ulici pár Poláků a jednoho Čecha. Nadávali mu přitom do špíny, parazitů, nebo si vystačili s opicí?