Hlavní obsah

Písek si připomene čin Nicholase Wintona

Příští rok uplyne sedmdesát let od výjimečného skutku Sira Nicholase Wintona, který dokázal nejen předvídat tragédii let příštích, ale i sám se ji postavit. Od března do září 1939 se mu podařilo zachránit 669 převážně židovských dětí z tehdy už neexistujícího československého státu.

Písek si připomene čin Nicholase Wintona

Nejen odvahu, ale i skromnost prokázal Winton i v letech následujících. Jeho žena se o činu svého manžela dozvěděla až v roce 1988.

Právě tento záslužný čin, za který dostal jeho strůjce Řád T. G. Masaryka, si připomene i letošní ročník píseckého festivalu. Zúčastní se ojedinělého projektu Winton Train, který vyvrcholí 1. září 2009 vypravením speciální vlaku na trase Praha-Londýn.

Vlak by měl pvzbudit v mladých lidech odvahu

„Bude tak symbolizovat touhu po svobodě a jasné odmítnutí nacionalistické, náboženské či jakékoli jiné nenávisti, která bohužel dodnes vyvolává konflikty na mnohých místech světa,“ podpořil akci ministr kultury Václav Jehlička. „Vlak je vyvrcholení celého projektu, který je zaměřen i na to, povzbudit v mladých lidech odvahu dělat dobré skutky,“ dodala zástupkyně organizátora akce Zuzana Křížková.

Už letos se na MFSF Písek udělí Cena Nicholase Wintona jednomu z šesti nominovaných snímků – soutěžit budou americká Housenka, polský Janek, izraelské snímky Ticho a Zohar a české filmy Crashpoint a Tatínku!!!. V pátek si festival připomene i starší snímky Matěje Mináče: Všichni moji blízcí a Síla lidskosti – Nicholas Winton.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků