Hlavní obsah
Svatopluk Matyáš Foto: Profimedia.cz

Zemřel herec Svatopluk Matyáš z majora Zemana

Herec Svatopluk Matyáš zemřel ve věku 90 let. Měl za sebou desítky filmových a seriálových rolí, k nejznámějším patří redaktor ze seriálu 30 případů majora Zemana. O úmrtí jako první informoval deník Blesk.

Svatopluk Matyáš Foto: Profimedia.cz
Zemřel herec Svatopluk Matyáš z majora Zemana

Herec zemřel podle Blesku ve spánku v Domově pro seniory Hortenzie, kde pobýval jen krátce. V poslední době měl vážné zdravotní potíže.

Svatopluk Matyáš se narodil v roce 1929 v Radslavicích na Přerovsku. Studoval na AMU v Praze a začínal pak v oblastním divadle v Hořovicích a v Hradci Králové. Později působil ve Státním divadle v Ostravě a v Olomouci.

Svatopluk Matyáš a Jiřina Bohdalová.

Foto: Profimedia.cz

Už od poloviny padesátých letech točil i filmy, které jsou už dnes většinou zapomenuty (Váhavý střelec, Synové hor, Nevěra).

Známější je válečné drama Jindřicha Poláka Nebeští jezdci o českých pilotech ve Velké Británii z roku 1968.

Svatopluk Matyáš a Zdena Hadrbolcová.

Foto: Profimedia.cz

Ze seriálů si většina diváků pamatuje 30 případů majora Zemana, kde hrál televizního redaktora Ivo Holana, jehož sledovala kontrarozvědka. Hrál ale také v sériích Dobrodružství kriminalistiky, Synové a dcery Jakuba skláře, Hříchy pro pátera Knoxe a Život na zámku.

Z celovečerních filmů jsou známější například Případ mrtvých spolužáků, Setkání v červenci, Pozor, vizita! a Skalpel, prosím. V posledních letech svého života Matyáš přidal do své filmografie ještě tituly Pouta a 3 sezóny v pekle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků