Hlavní obsah
Myanmar (dříve též Barma) je jeden z nejizolovanějších a nejtradičnějších států na světě. Foto: Profimedia.cz

Sexuální tabu v myanmarské společnosti i thriller z Rumunska. Fond rozdal 20 milionů

Rada Státního fondu kinematografie podpořila osm projektů částkou 20 milionů korun. Mezi nimi hraná dramata, dokument i animovaný krátký snímek.

Myanmar (dříve též Barma) je jeden z nejizolovanějších a nejtradičnějších států na světě. Foto: Profimedia.cz
Sexuální tabu v myanmarské společnosti i thriller z Rumunska. Fond rozdal 20 milionů

„Do výzvy na minoritní koprodukci se přihlásilo celkem 17 projektů. Rada mohla i vzhledem k dostupným finančním možnostem podpořit pouze osm projektů, avšak celkem 13 projektů překročilo bodovou hranici umožňující podporu. Tento výsledek svědčí o vysoké kvalitě koprodukčních projektů i předkládaných žádostí,“ uvedla předsedkyně Rady Helena Bendová.

„Žánrově sahají podpořené projekty od výrazných autorských děl určených pro festivaly až po žánrový film pro mladé publikum, což odpovídá snaze Rady podporovat různorodé filmy pro různé divácké skupiny,“ dodala Helena Bendová.

Nejvíce (3,9 milionu korun) dostal rumunsko-český projekt Quijotův poslední film režiséra a scenáristy Toma Wilsona. Drama s prvky thrilleru má české dramaturgy  Jakuba Felcmana a Agátu Hrnčířovou, hudbu chystá Aid Kid.

Osud dívky San a sexuální tabu v tradiční myanmarské společnosti řeší Padlé ovoce, debut barmského režiséra Aung Phyoe. Film vzniká v koprodukci Myanmaru, Francie a ČR.

Podporu dostal i izraelsko-maďarsko-český snímek Mrtvý jazyk. Režisérská a scenáristická dvojice Mihal Brezis a Oded Binnun převádí do celovečerní stopáže svůj úspěšný čtyřicetiminutový film Aya. Ten byl v roce 2015 nominován na Oscara v kategorii krátkometrážních filmů.

Dále zaujal Potlesk slovenského režiséra Juraje Lehotského (koprodukce Slovenska, Polska a ČR), film Obzor rumunského režiséra Mihaie Mincana  (Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Francie, ČR) nebo Zoufalky Marty Eliny Martisone (Lotyšsko, ČR).

Posledními tituly jsou animovaný francouzsko-český snímek Míry a rovněž  francouzsko-český dokument Československá pohádka o spisovateli a scenáristovi Janu Procházkovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků