Hlavní obsah
Jiřina Bohdalová (na snímku z července 2016) Foto: Petr Hloušek, Právo

Nesmrtelná teta i Rákosníček. Od první role Jiřiny Bohdalové uplynulo už více než 80 let

Jiřina Bohdalová patří mezi nejslavnější české herečky. Ve filmu se objevovala už v dětství a na plátně i na divadelních prknech exceluje i v současnosti, stále je plná energie. Vedle herectví se proslavila také dabingem. Svůj nezaměnitelný hlas propůjčila mimo jiné mnoha kresleným postavičkám z Večerníčků.

Jiřina Bohdalová (na snímku z července 2016) Foto: Petr Hloušek, Právo
Nesmrtelná teta i Rákosníček. Od první role Jiřiny Bohdalové uplynulo už více než 80 let

Životopis

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Po obecné škole vychodila dívčí reálné gymnázium a po maturitě v roce 1949 nastoupila na tři roky jako učitelka na základní škole v Ostravě, kde se seznámila se svým budoucím manželem Břetislavem Stašem, s nímž má dceru Simonu Stašovou, dnes také známou herečku.

Matka Jiřiny Bohdalové působila v ochotnickém divadelním souboru a Jiřinu moc lákalo hraní. Filmový debut Jiřina Bohdalová zažila u v šesti letech, když hrála v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937). Čekaly ji i další dětské role, a to ve filmech Zlatý člověk (1939) a Madla zpívá Evropě (1940).

Protože si hraní zamilovala, přihlásila se pak na Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU). Přijata byla ale až na třetí pokus. Školu dokončila roku 1957.

Divadelní kariéru začínala po boku Jana Wericha v Divadle ABC a posléze v kariéře herečky pokračovala v Městských divadlech pražských. Od roku 1967 do roku 2004 byla členkou Divadla na Vinohradech, od roku 2005 je členkou Divadla Na Jezerce.

Filmy a televize

Kromě divadla Jiřina Bohdalová často také účinkovala v televizi. Známé jsou například její scénky z pořadu Televarieté s Vladimírem Dvořákem, s nímž spolupracovala přes čtyřicet let.

Mezi slavné filmy, ve kterých se Jiřina Bohdalová objevila, patří například Ucho, Světáci, Nesmrtelná teta nebo Fany. Za hlavní role v posledních dvou jmenovaných snímcích získala ocenění Český lev. Účinkovala též v řadě televizních seriálů, například v F. L. Věkovi, Chalupářích, Cirkusu Humberto nebo Pojišťovně štěstí.

Kromě hereckých rolí je také významnou a výraznou vypravěčkou dětských pohádek a večerníčků, její hlas známe například z Pohádek z mechu a kapradí, Rákosníčka, Malé čarodějnice nebo z příběhů O skřítku Racochejlovi.

Partneři a rodina

Manželství s Břetislavem Stašem, s nímž má dceru Simonu, Jiřině Bohdalové nevyšlo. Jejím druhým manželem se stal její kolega Radek Brzobohatý, i toto manželství však skončilo rozvodem. Bohdalová, které národ říká zkráceně Bohdalka, má dva vnuky – Marka a Vojtěcha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků