Hlavní obsah
Jiří Menzel Foto: Milan Malíček, Právo

Menzelův pohřeb nebude veřejný, rodina respektuje jeho přání

Veřejné poslední rozloučení se zesnulým režisérem Jiřím Menzelem se konat nebude. Jeho asistentka Míla Řádová řekla, že Menzel si to tak přál. Pokud se uskuteční nějaký pietní akt, stane se tak podle ní zřejmě až s delším časovým odstupem. Oscarový filmový režisér, divadelní tvůrce i herec zemřel v sobotu ve věku 82 let.

Jiří Menzel Foto: Milan Malíček, Právo
Menzelův pohřeb nebude veřejný, rodina respektuje jeho přání

Jeden z mála českých tvůrců, kteří získali sošku americké filmové akademie, proslavil českou kinematografii už na začátku své kariéry. Oscara dostal za film z roku 1966 Ostře sledované vlaky, natočený podle románu Bohumila Hrabala. Podle Hrabalových knih točil Menzel i později, další náměty, které vedly k divácky úspěšným a dodnes hraným filmům, mu poskytoval Zdeněk Svěrák.

Důležitým faktorem Menzelovy tvorby bylo jeho studium na pražské FAMU. V letech 1958 až 1962 studoval u Otakara Vávry v silném ročníku, který je dnes považován za osu československé filmové nové vlny 60. let - mimo jiné s Věrou Chytilovou nebo Evaldem Schormem. Jak řekl ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, lze v Menzelově kariéře režiséra a herce zahlédnout i tradici první Československé republiky, totiž Menzela jako tvůrce, který myslel v první řadě na své diváky, usiloval o jejich přízeň a dovedl vycítit, co od něj očekávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků