Hlavní obsah
 

David Švehlík v dramatu brání dítě a jedním výstřelem zvrátí několik životů

Dvoudílné drama Stockholmský syndrom začíná v neděli 12. ledna od 20.10 hodin na ČT1. Hlavních rolí se ujali David Švehlík, Martin Finger, Zuzana Mauréry či Elizaveta Maximová.

 
David Švehlík v dramatu brání dítě a jedním výstřelem zvrátí několik životů

Kriminalista Viktor Mojžíš (Švehlík) vedl běžný život, dokud jeho malou dceru nenapadl nehlídaný pes bez náhubku. Zvíře zastřelí a dítě zachrání, jenže majitel psa (Finger) se na něj zuřivě vrhne a policista ho shodou nešťastných náhod odsoudí k doživotní invaliditě. U policie skončí a po návratu z vězení se problémy kupí dál. Mojžíš sice sežene jinou práci, ale vztahy s dcerkou a bývalou manželkou jsou napjaté. Tak začíná drama režiséra Dana Svátka Stockholmský syndrom.

Majiteli psa mezitím zmizela dospělá dcera Klára kamsi do zahraničí, kde je nucena k prostituci. Během podivné autonehody na dálnici v Německu téměř zemřela a pasáci uprchli, ale policie jejich identitu zná. Dvě oddělené dějové linie se následně propojí.

„Hraji dívku, která se po letech v zajetí vrací ke své rodině, ale rodiče vnímá jako naprosto cizí lidi. Nepomohli jí, ve své podstatě ji tam nechali. Potýká se s těžkými psychickými problémy, je uzavřená ve svém světě a nikdo neví, co se jí doopravdy honí hlavou a jak se zachová v následující minutě,“ popsala Elizaveta Maximová.

David Švehlík ve filmu Stockholmský syndrom

Foto: Martin Popelář

„Hlavní představitelka filmu trpí posttraumatickou poruchou velice závažného typu, je znát, že jí zasahuje do života. V první fázi není vůbec schopna existovat, léčba je mnohaletá, i když má oběť podporu od okolí včetně odborné péče, velké procento lidí má psychiku celoživotně ovlivněnou,“ vysvětluje stockholmský syndrom psycholožka Martina Venclářová.

Stockholmský syndrom

Foto: Martin Popelář

Hlavním podezřelým v únosu Kláry Osecké je Lukáš Kulhánek, kterého ztvárnil Vojtěch Vondráček. „Nevěřil jsem, že nenajdeme jediný moment, ve kterém by se dalo obhájit jeho chování, ale nenašel se. Cestou k tomu, jak ukázat skutečného sígra, kterému bych i já měl chuť dát pár facek, byl strach. Strach ze všech, ze všeho a především strach z nevyzpytatelnosti vlastního chování.“

Ve vedlejších rolích si zahráli také Martin Pechlát, Sylvie Krupanská a Julius Oračko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků