Hlavní obsah
 

Bizarní sci-fi od autora Vetřelce na Festivalu otrlého diváka

Diváci se v Praze, Brně, Hradci Králové a Olomouci opět setkají s Festivalem otrlého diváka. První část začíná v pražském Aeru 3. března a během šesti dní nabídne ty nejpodivnější kousky - hlavně na téma vesmír. Po pražském termínu se festival přesune do Brna, Hradce Králové a na závěr do Olomouce.

 
Bizarní sci-fi od autora Vetřelce na Festivalu otrlého diváka

Na plátně bude k vidění ženská věznice ve vesmíru, mužská věznice plná kung-fu bijců, erotický hotýlek v srdci Japonska, útok podzemšťanů i rybáři zabijáci.

Autor kultovního Vetřelce Dan O'Bannon vyrobil v roce 1974 s Johnem Carpenterem ulítlý studentský film Temná hvězda za 60 000 dolarů. Šlo o výsměch sci-fi filmům. Na hrdiny čekala ve vesmíru jenom nuda a otravný mimozemšťan, který vypadá jako plážový balón.

Atmosféra snímku, který vznikl v Kalifornii v sedmdesátých letech, by se dala onačit i za ”zkouřenou”. Posádka vesmírné lodi brázdí vesmír s úkolem odstraňovat nestabilní planety a nudí se. Je tu ale také inteligentní bomba, která filozofuje nad povahou existence.

Film Dark Star (Temná hvězda)

Foto: Festival otrlého diváka

„V rámci vesmírné tematiky nesmí chybět Temná hvězda. Jedná se o první film scenáristy Dana O'Bannona, který později napsal scénář Vetřelce. Vypráví v podstatě stejný příběh, jen je to zevlácká satira, kde tu největší hrozbu v kosmu představuje každodenní nuda. Podvratné vyznění této smeťákové odysey umocňuje neskrývaná lacinost produkce, kde skafandry a interiéry vesmírné lodi vznikly recyklováním věcí všedního užití jako formiček na led či krabicí na donuty,“ uvedl dramaturg Jiří Flígl.

Další majstrštyk Galaktický ničitel vypráví příběh špióna, válečnice, motorkářů, mravencoidního mutanta a vepřových mimozemšťanů. V programu nechybí ani zlotřilý skřítek z irských legend, který zavraždí kohokoli, kdo se zmocní jeho zlata. Leprikón 4: Ve vesmíru diváci uvidí a uslyší s trojhlasým živým dabingem.

Galaxy Destroyer

Foto: Festival otrlého diváka

Tauřina dobrodružství: Hvězdný kriminál aneb Vesmírný chládek pojednávají o titulní amazonce, která se ocitne jako trestankyně na kosmické lodi sloužící jako ženská věznice. Vesmírný epos a zároveň emancipační příběh plný aktivních hrdinek s odhalenými ňadry doprovodí pětihlasý dabing v podání Samanthy Bifidus, Jíry Fostré, Immanuela Lubrikanta, Josefa Vokurky a Kafilerie Zawadské.

„Zahajovacím filmem letošního ročníku bude zábavně krvavá satira na poměry v soudobém Rusku Tak už konečně chcípni, táto. Ale ještě předtím, jako úplně první film v programu, si diváci mohou na plátně vychutnat legendární patlalský gore-fest a ultra věrnou adaptaci násilného japonského komiksu s hongkongským bijákem Král síly: Příběh Rickyho. Festival pak 8. března zakončí tematická projekce k Mezinárodnímu dni žen Zlatíčko, zbrusu nové volné pokračování kultovního feministického hororu Luckyho McKeeho Žena,” dodali pořadatelé.

Pokleslá zábava se pak přesune i do regionů, v plánu je např. Brno – Univerzitní kino Scala 13. března, Hradec Králové v kině Bio Central 28. března a Olomouc v kině Metropol 2. dubna. Kompletní program festivalu i vstupenky naleznete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků