Hlavní obsah
Věra Špinarová Foto: Aleš Honus, Právo

Zpěvačka Věra Špinarová bude mít v centru Ostravy sochu

Loni zesnulá zpěvačka Věra Špinarová bude mít v Husově sadu v Ostravě sochu v životní velikosti. Radní centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz schválili zadání na zpracování tohoto uměleckého díla, řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Socha by měla být hotova na podzim, stát by měla přibližně 600 000 korun.

Věra Špinarová Foto: Aleš Honus, Právo
Zpěvačka Věra Špinarová bude mít v centru Ostravy sochu

„Pro další rozpracování díla byl nutný souhlas pozůstalých, ten se nám podařilo zajistit. Socha, která má být vyjádřením úcty k této významné ostravské osobnosti, bude z patinovaného bronzu na žulovém podstavci ve tvaru gramofonové desky,” uvedla starostka Petra Bernfeldová (Ostravak).

Dílo vytvoří sochař David Moješčík. V předvečer Štědrého dne byla na Jiráskově náměstí v centru Ostravy odhalena i jeho bronzová socha ztvárňující hudebního skladatele Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí.

Moješčík už v Ostravě vytvořil například sochu Levitace a je také spoluautorem pomníku Operaci Anthropoid v Praze. Aktuálně podle mluvčí pracuje rovněž na soše Karla Kryla, která by měla být u budovy Českého rozhlasu Ostrava. Krylův památník, který má symbolizovat svobodu slova a demokracii, tam chtějí umístit studenti. Na svůj projekt získali dotaci z programu města Ostravy zaměřeného na úpravu veřejných prostor.

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz podle mluvčí s autorem mezitím dopracuje potřebnou smluvní dokumentaci a po dokončení Krylovy sochy bude Moješčík moci pracovat na vytvoření sochy oblíbené zpěvačky.

Zpěvačka loni v březnu zkolabovala při koncertu v Čáslavi – měla zástavu srdce. Převezena byla do pražské motolské nemocnice, kde následně zemřela. Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Špinarovou proslavily písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji vynesla nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků