Hlavní obsah
Anne Golonová Foto: Profimedia.cz

Zemřela autorka Angeliky Golonová. Filmové verze se jí nelíbily

Ve věku 95 let zemřela ve Versailles francouzská spisovatelka Anne Golonová. Proslavila se zejména knihami o Angelice, „markýze andělů”. O jejím skonu informovala agenturu AFP dcera Nadine Goloubinoffová.

Anne Golonová Foto: Profimedia.cz
Zemřela autorka Angeliky Golonová. Filmové verze se jí nelíbily

Autorka podlehla v pátek zánětu pobřišnice. Než onemocněla, byla prý stále aktivní a ještě v květnu poskytla rozhovor médiím.

Sága o Angelice, odehrávající se v 17. století, byla přeložena do tří desítek jazyků. Podle AFP měla stovku miliónů čtenářů, a to i v Japonsku nebo Rusku. Příběh o „markýze andělů” je společným dílem Golonové a jejího manžela Serge, který zemřel v roce 1972. V letech 1957 až 1985 vyšlo 13 dílů knihy. V 60. letech pak režisér Bernard Borderie natočil pět dílů filmové podoby, v níž se proslavili herci Michèle Mercierová jako Angelika a Robert Hossein jako hrabě Joffrey de Peyrac.

Filmy se jí nelíbily

Golonová se vůči filmové adaptaci i některým překladům netajila kritikou – podle ní postavu Angeliky zjednodušují. V 90. letech také napadla vydavatelství Hachette za to, že jí podle ní neplatilo v souladu se skutečným prodejem knih.

Golonová se narodila jako Simone Changeuxová v Toulonu v rodině důstojníka námořnictva. Od mládí ji zajímala historie a psaní. Několik románů zveřejnila už ve 40. letech, po válce založila časopis France-Magazine. Roku 1947 se v Kongu seznámila s geologem Vsevolodem Sergejevičem Goloubinoffem, původem z Turkestánu. Přijal jméno Serge Golon a stal se spoluautorem ságy o Angelice a také otcem čtyř dětí, které s Golonovou měl. Při práci na knihách o Angelice se tento znalec 11 jazyků zabýval hlavně sběrem faktografického materiálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků