Hlavní obsah
Juan Goytisolo, španělský spisovatel v roce 2011 Foto: Profimedia.cz

Zemřel španělský spisovatel Juan Goytisolo

Španělský experimentální básník, esejista a prozaik Juan Goytisolo, označovaný za jednoho z největších španělských současných autorů, v neděli ve věku 86 let zemřel ve svém domě v marockém Marrákeši.

Juan Goytisolo, španělský spisovatel v roce 2011 Foto: Profimedia.cz
Zemřel španělský spisovatel Juan Goytisolo

O smrti laureáta Cervantesovy ceny za rok 2014 informovala literární agentura Carmen Balcells.

Kritický intelektuál Goytisolo platil za prostředníka mezi kulturami a náboženstvími, mezi západním a arabským světem.

Vyrostl v Barceloně, už v roce 1956 ale jako rozhodný odpůrce režimu diktátora Franciska Franka odešel do dobrovolného exilu v Paříži. Ve Španělsku byla jeho díla od roku 1963 do Frankovy smrti v roce 1975 zakázána.

Odsoudil invazi sovětských vojsk v roce 1968

V 60. letech podnikl Goytisolo mnoho dlouhých cest, mimo jiné do Latinské Ameriky, severní Afriky a na Blízký východ. Poté působil na různých amerických univerzitách. V roce 1968 veřejně odsoudil invazi sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Po smrti své dlouholeté manželky, francouzské spisovatelky, překladatelky a herečky Monique Langeové v roce 1996 se Goytisolo usadil v Maroku a konvertoval k islámu. Tam adoptoval tři děti, které v závěti stanovil svými univerzálními dědici.

V českých a slovenských překladech vyšly například Goytisolovy romány Za Gaudím v Kappadokii a jiné eseje, Súboj v raji, Ostrov, Spodina, Níjarské úhory nebo Cirkus.

V roce 2012 byla Goytisolovi na Festivalu spisovatelů Praha udělena cena Spirose Vergose za svobodu projevu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků