Hlavní obsah
Maďar Andrew Vajna byl v osmdesátých letech jedním z nejslavnějších lidí v Hollywoodu. Foto: Profimedia.cz

Zemřel producent filmů Rambo, Total Recall i Terminator 3 Andrew Vajna

V neděli zemřel ve věku 74 let filmový producent Andrew Vajna. Jméno maďarsko-amerického producenta dobře znají z titulků hlavně příznivci klasik osmdesátých let, a to zejména ve spojení Andrew Vajna - Mario Kassar.

Maďar Andrew Vajna byl v osmdesátých letech jedním z nejslavnějších lidí v Hollywoodu. Foto: Profimedia.cz
Zemřel producent filmů Rambo, Total Recall i Terminator 3 Andrew Vajna

Andrew Vajna (vlastním jménem András György Vajna) se narodil v Budapešti v roce 1944. V roce 1956 prchl před sovětskými okupanty do Ameriky. Pokoušel se prorazit s fotostudiem a parukami, ale zásadním počinem bylo až založení firmy Carolco s Mariem Kassarem. Spolu produkovali první film Rambo: První krev i Rambo 2. Dále se podílel na filmech jako Total Recall, Rambo III a Jakubův žebřík.

Pod značkou Cinergi později Vajna pracoval na filmech jako Smrtonosná past 3, Soudce Dredd nebo Nixon a Evita. Díky svým maďarským kořenům zařídil také natáčení filmů ve své vlasti už za komunismu - třeba Rudé horko s Arnoldem Schwarzeneggerem. V roce 1989 založil společnost InterCom, která distribuovala filmy hollywoodských studií jako 20th Century Fox, Warner Bros., Sony Pictures, Disney a MGM.

Rambo 1

Foto: Orion Pictures

V dalších letech se podílel např. na komedii Já špion s Eddiem Murphym a Owenem Wilsonem, která se opět natáčela v Budapešti, a v roce 2003 ještě na třetím Terminátorovi (Terminator 3: Rise of the Machines).

S Quentinem Tarantinem produkovali dokumentární film o maďarském povstání roku 1956 Freedom's Fury, které tehdy krvavě potlačili sovětští agresoři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků