Hlavní obsah
 

Zemřel legendární režisér Wes Craven

Legendární americký režisér hororů Wes Craven, který natočil slavné snímky jako například Noční můra v Elm Street (1984) či Vřískot (1996), zemřel v neděli v USA ve věku 76 let. Podlehl rakovině.

 
Zemřel legendární režisér Wes Craven

„S hlubokým smutkem vám oznamujeme, že Wes Craven skonal,” citovala agentura Reuters režisérovu rodinu. „Naše srdce jsou zlomená,” uvedli pozůstalí v prohlášení.

Craven se zaměřil na horory, které dokázal točit s malým rozpočtem. Příkladem je Vřískot z roku 1996 s rozpočtem zhruba 14 miliónů dolarů (asi 340 miliónů korun), celosvětové tržby však činily přes 173 miliónů dolarů (4,2 miliardy korun).

Wes Craven

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Craven, který pocházel z přísné baptistické rodiny, studoval nejprve psychologii a angličtinu, doktorát měl z filozofie. Zpočátku učil na Clarksonské univerzitě v Potsdamu  ve státě New York. Pak začal pracovat jako filmový zvukař.

Proslavila ho Noční můra

Jeho prvním snímkem byl v roce 1972 thriller Last House on the Left (Poslední dům nalevo). Na Texaský masakr motorovou pilou odpověděl v roce 1977 snímkem The Hills Have Eyes (Hory mají oči).

Proslavila ho v roce 1984 Noční můra z Elm Street, paradoxně ale žádné její pokračování nerežíroval, i když byl spoluscenáristou třetího dílu. Sám sebe hrál v Nové noční můře. Ve většině snímků se však alespoň mihl.

Byl i režisérem kultovního televizního seriálu Soumračná zóna (The Twiligt Zone).

Vedle hororů se Craven úspěšně věnoval i dalším žánrům. Například drama Hudba mého srdce (1999) přineslo Meryl Streepové, která ve snímku hrála hlavní roli, oscarovou nominaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků