Hlavní obsah
Juraj Šajmovič Foto: Jan Třeštík, ČTK

Zemřel kameraman Juraj Šajmovič. Točil Dobrodružství kriminalistiky i Golet v údolí

Jeden z našich nejvýznamnějších kameramanů Juraj Šajmovič zemřel v sobotu 20. dubna v Praze ve věku 80 let, oznámila jeho rodina. Šajmovič se proslavil jako televizní kameraman zejména divácky úspěšnými seriály Sanitka a Dobrodružství kriminalistiky.

Juraj Šajmovič Foto: Jan Třeštík, ČTK
Zemřel kameraman Juraj Šajmovič. Točil Dobrodružství kriminalistiky i Golet v údolí

Za Golet v údolí, který patřil k výrazným nekomerčním českým filmům devadesátých let, získal Šajmovič Českého lva. Na cenu byli tehdy nominováni i herci Ondřej Vetchý a Jan Hartl.

Film natočil podle povídek Ivana Olbrachta v režii Zeno Dostála. Scenáristka Jana Dudková použila jen dvě povídky, které spojila v souvislý příběh.

Jedná se o poetický film plný nostalgie, zachycující zapomenutý svět malé židovské obce na Podkarpatské Rusi dávno před 2. světovou válkou. Je plný rituálů a řádu, ale také chudoby a praktických problémů (nedostatek vody v rituální lázni „mikvi“).

Ještě slavnější byl rozsáhlý česko-německý seriál Dobrodružství kriminalistiky, který zachycoval dějiny policejních vyšetřovacích metod. Začal se natáčet už v roce 1989 pod vedením Antonína Moskalyka a vystřídaly se v něm doslova stovky českých i německých herců.

Šajmovič se narodil 27. dubna 1932 v Piešťanech na Slovensku, podstatnou část svého života však strávil v České republice. K profesi kameramana se dostal víceméně náhodou. Původně chtěl na FAMU studovat filmovou režii, ale nakonec zvolil kameru.

Juraj Šajmovič a Veronika Divišová (natáčení filmu Tady hlídám já)

Foto: Petr Horník, Právo

Juraj Šajmovič a Iva Pazderková

Foto: Petr Horník, Právo

Za kamerou stál i při natáčení filmu Golet v údolí.

Foto: Česká televize

Ještě na FAMU natočil film František Tichý (1958), dále se jako kameraman podepsal například pod filmy Pasiáns (1969), Archa bláznů (1970), Malostranské povídky (1984), Můj obchod se psy (1986) a řadou dalších. V roce 2011 se jako kameraman podílel na filmovém režijním debutu svého syna Juraje Šajmoviče ml., rodinné filmové komedii Tady hlídám já.

Juraj Šajmovič vydal před devíti lety knihu Duch času a představil v ní své fotografie z let 1950 až 2003. Zároveň se od poloviny devadesátých let věnoval malbě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků