Hlavní obsah
Skupina Fešáci, vlevo Jan Turek Foto: Libor Zavoral, ČTK

Zemřel hudebník Jan Turek, zakladatel country skupiny Fešáci

Po krátké těžké nemoci v úterý časně ráno ve věku 71 let zemřel Jan Turek, houslista, autor mnoha písňových textů, moderátor, scenárista a zakladatel country skupiny Fešáci. V prosinci 1967 spolu s Karlem Poláčkem a Pavlem Brümerem založil v Ústí nad Labem skupinu Greenes, která později změnila název na Bluegrass Hoppers a posléze na Fešáci. Zúčastnil se i jejího letošního turné, informoval syn zesnulého Jan Turek mladší.

Skupina Fešáci, vlevo Jan Turek Foto: Libor Zavoral, ČTK
Zemřel hudebník Jan Turek, zakladatel country skupiny Fešáci

S kapelou Turek odehrál několik tisíc představení a podílel se i na jejich nejúspěšnějším albu Ostrov Fešáků z roku 1975 s hity jako Jaro, Matterhorn, Slída či Pojedou. Turek se podílel i na oslavách 45 let vzniku Fešáků v roce 2012, které zahrnovaly koncerty i vydání kompilace s názvem Největší hity & bonusy.

Za dobu existence skupinou Fešáci prošlo několik desítek muzikantů včetně zpěváků Jindřicha Šťáhlavského, Michala Tučného, Tomáše Linky, Jindry Malíka, Roberta Mouchy a dalších. Jejím členem byl i konferenciér, textař a příležitostný pěvec Petr Novotný. Během své kariéry Fešáci odehráli přes 6000 představení. Loni 15. září ve věku 69 let zemřel spoluzakladatel Fešáků, zpěvák a banjista Pavel Brümer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků