Hlavní obsah

Zemřel herec ze seriálu M.A.S.H. Allan Arbus

Allan Arbus, známý jako psychiatr Sidney Freedman ze seriálu M.A.S.H., zemřel minulý týden v Los Angeles, oznámila jeho dcera Amy Arbusová. Bylo mu 95 let.

Zemřel herec ze seriálu M.A.S.H. Allan Arbus

Arbus si zahrál mimo jiné v seriálech Starsky a Hutch, Matlock a Larry, Kroť se nebo ve filmu Propustka do půlnoci.

Z tvorby sedmdesátých let bývá dodnes připomínán ještě snímek Coffy, zástupce černošské vlny "blaxploitation". Ten je však známý spíše kvůli soundtracku než kvůli kvalitě samotného filmu.

Allan Arbus

Foto: Fred Prouser, Reuters

Objevil se také v řadě béčkových televizních projektů jako Wonder Woman a Amazing Spider-Man.

S první manželkou sdílel profesi fotografa

Kromě toho byl i známým fotografem, stejně jako jeho žena Diane Arbusová. Potkal se s ní jako pracovník propagačního oddělení obchodního domu a vzali se roku 1941. Spolupracovali spolu i umělecky.

Patricia Bosworthová poznamenala v knize Diane Arbus: A Biography, že ačkoliv byli její rodiče velmi bohatí, páru vůbec nepomáhali a ze začátku měli manželé značné finanční problémy. Rozešli se v roce 1959 a o pár let později přišel oficiální rozvod. Diane se stala uznávanou módní fotografkou. V sedmdesátých letech ale spáchala sebevraždu.

Herci ze seriálu MASH v roce 2009: Allan Arbus, Loretta Swift, Mike Farrell, Burt Metcalfe a Alan Alda

Foto: Fred Prouser, Reuters

Arbus se v té době proslavil v seriálu M.A.S.H. a později si vzal hereckou kolegyni Mariclare Costello. Byl otcem tří dcer: Amy, Doon a Arin.

Allan Arbus s Alanem Aldou

Foto: Profimedia.cz

V prosinci 2011 zemřel Arbusův kolega, herec Harry Morgan, který ztvárnil plukovníka Pottera.

Allan Arbus: nejslavnější filmy a seriály:

M.A.S.H.

Coffy

Starsky a Hutch

Matlock

Larry, kroť

Propustka do půlnoci

Na filmovém plátně se Morgan objevoval většinou ve vedlejších rolích, například po boku Henryho Fondy, Johna Wayna, Jamese Garnera, Elvise Presleyho či Dana Akroyda. Hrál například ve filmech Podporujte svého šerifa či Podporujte svého pistolníka. Na televizní obrazovce ztvárňoval hlavně komediální role. Za plukovníka Shermana Pottera získal cenu Emmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků