Hlavní obsah
Herec Jaroslav Šmíd Foto: Profimedia.cz

Zemřel herec Jaroslav Šmíd

Ve věku 47 let ve středu náhle zemřel herec Jaroslav Šmíd známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Informoval o tom ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek, kde Šmíd působil. Zprávu na svém Facebooku potvrdil manažer a producent Janis Sidovský.

Herec Jaroslav Šmíd Foto: Profimedia.cz
Zemřel herec Jaroslav Šmíd

Šmíd hrál ve filmech a televizních pořadech většinou vedlejší role, ale v Troškově filmu Doktor od jezera hrochů se proslavil hlavní rolí Čeňka Dobeška. Snímek podle Trošky v kinech vidělo přes půl miliónu diváků.

Ve Švandově divadle měl Šmíd výraznou roli tlumočníka v inscenaci Kdo je tady ředitel?, podle kolegů je pravidelně rozesmával tím, že závěrečný monolog nikdy neřekl stejně. S Michalem Dlouhým alternoval v roli kouče v komedii Cry baby cry.

Na jevišti Švandova divadla působil jako člen souboru od znovuotevření smíchovské scény v roce 2002 až do roku 2014. I po odchodu na volnou nohu ale v divadle hostoval. Vytvořil tam několik desítek rolí, mimo jiné v inscenacích Poručík z Inishmoru, Žebrácká opera, Vojcek, Klářiny vztahy, Mandragora, Mnoho povyku pro nic, Eskalátor a Idioti. Donedávna jej mohli lidé vídat také v Řemeslnících a Hamletovi.

Šmíd pocházel z Třebíče, kromě brněnské konzervatoře vystudoval pražskou DAMU. Poté působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a posléze přešel do nynějšího Švandova divadla.

Diváci ho znali i z reklam, třeba ze spotu propagujícího polévku, který pak sám parodoval v televizním satirickém pořadu Česká soda. Objevil se v seriálech Život na zámku, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Místo nahoře, První republika či V.I.P. vraždy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků