Hlavní obsah
Zřejmě nejslavnější Jefovou fotkou je portrét klauna herce a fotografova kamaráda Bolka Polívky Foto: Miroslav Homola, Právo

Zemřel dvorní fotograf Městského divadla v Brně Josef „Jef” Kratochvíl

Do fotografického nebe odešel v neděli významný divadelní a umělecký fotograf Josef Kratochvíl, kterého znal kumštýřský svět pod pseudonymem Jef. Ač bojoval do posledních chvil, přemohla ho po několika měsících zákeřná choroba v necelých pětasedmdesáti letech.

Zřejmě nejslavnější Jefovou fotkou je portrét klauna herce a fotografova kamaráda Bolka Polívky Foto: Miroslav Homola, Právo
Zemřel dvorní fotograf Městského divadla v Brně Josef „Jef” Kratochvíl

Jef, původně vyučený soustružník, se narodil 30.července 1943. Přes řadu výhodných nabídek zůstal vždy věrný Brnu se mezi fotografickou elitu se vypracoval precizní prací, skvělými nápady a v neposlední řadě i řemeslnou poctivostí a důsledností.

Jeho studium začalo u profesora K. O. Hrubého, kde studovala řada významných fotografů jako František Maršálek, Rostislav Košťál, Petr Sikula a další.  V roce 1967 dostal cestovní pas a odjel do Německa. Po téměř sedmnácti letech tak mohl vidět svého otce, který před bolševiky emigroval a díky jeho kontaktům mohl Josef nastoupit jako fotograf do reklamního střediska firmy Kodak-Nagel.

Po návratu do Československa nastoupil díky vyhranému konkurzu na místo fotografa v podniku Oděvy Brno. V té době se v Brně zrodil nový fenomén: divadlo Husa na provázku. A Jef, který divadlo miloval, rád fotil herecké kamarády Boleslava Polívku, Miroslava Donutila, Jiřího Pechu, Dagmar Veškrnovou a mnoho dalších.

Právě jeho fotografie daly impulz k nedávno vydané výpravné publikaci Provázek.
Jeho dokonale vedený celoživotní archiv se už mnohokrát stal důležitým zdrojem i pro řadu životopisných publikací mnoha osobností ze světa kumštu.

K nejvýraznějším počinům patřily například umělecké cykly Dech brněnských ateliérů, kdy v letech 1980-85 fotografoval významné brněnské sochaře, skláře, řezbáře a další umělce a z artefaktů jejich dílen a svých fotografií stvořil mimořádné koláže. O tomto jeho počinu vznikla další publikace Za zrcadlem.

Posledních téměř 30 let byl dvorním fotografem Městského divadla v Brně, kde například jako jeden z prvních fotografů u nás začal vytvářet velkoplošné divadelní plakáty, které jsou už nyní zcela běžnou záležitostí všech významných scén. V Brně rovněž vedl divadelní časopis Dokořán.

Patřil rovněž mezi významné spolupracovníky deníku Právo. Za svoje celoživotní dílo mu byla udělena i Cena města Brna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků