Hlavní obsah

Zemřel Dino de Laurentiis, producent Formana i Felliniho

Ve věku 91 let zemřel v Los Angeles americký producent italského původu a nositel čestného Oscara Dino de Laurentiis. Stál například za Felliniho oscarovými filmy Silnice a Cabiriiny noci. Uvedla to agentura APA s odvoláním na sdělení producentovy rodiny.

Zemřel Dino de Laurentiis, producent Formana i Felliniho

Za svého působení v Itálii de Laurentiis často spolupracoval s Carlem Pontim a společně produkovali sérii významných snímků, několik i v režii Federika Felliniho, například Silnice (1954) a Cabiriiny noci (1957). Když jejich spolupráce skončila, nechal si de Laurentiis v Itálii vystavět vlastní studia Dinocitta k výrobě velkofilmů. Nakonec je ale musel prodat italské vládě a přesunul se do USA. Z jeho amerických produkcí byl nejúspěšnější snímek Ragtime režiséra českého původu Miloše Formana z roku 1981.

Narodil se pod jménem Agostino de Laurentiis 8. srpna 1919 v Torre Annunziata u Neapole. V sedmnácti letech se zapsal do filmové školy a u filmu dělal vše, co bylo třeba. Ve dvaceti už měl za sebou produkci prvního snímku. Po vojenské službě za druhé světové války se vrátil k produkci a v roce 1949 zabodoval mezinárodním filmem Hořká rýže režiséra Giuseppa De Santise. Jeho výrazná osobnost je podepsána i pod několika velkofilmy, například Vojna a mír (1956) s Audrey Hepburnovou a Henrym Fondou.

V Americe si de Laurentiis v roce 1984 otevřel další filmová studia DEG (DeLaurentiis Entertainment Group) ve Wilmingtonu v Severní Karolíně, ale podnik nakonec taky zkrachoval. Jeho americká produkce zahrnuje i několik komerčně úspěšných snímků, například remake King Konga z roku 1976, drama Bounty s Melem Gibsonem (1984) či Hannibal (2001) Ridleyho Scotta.

Jeho dcera Raffaella de Laurentiisová, kterou měl s herečkou Silvanou Maganovou, je hollywoodskou producentkou a v roce 1987 si otevřela vlastní studia.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků