Hlavní obsah
Razula zve o tomto víkendu lyžaře na ochutnávku krajových specialit. Foto: archiv Ski areálu Razula

Zemřel benjamínek z filmu Sedm statečných

Ve věku 69 let zemřel v pondělí večer v Berlíně německý herec Horst Buchholz, známý hlavně svou rolí Chica ve filmu Sedm statečných. Jak sdělila mluvčí nemocnice Charité, příčinou úmrtí byla těžká choroba; i když se pacientovi dostalo maximální lékařské péče, nebylo ho možné zachránit.

Razula zve o tomto víkendu lyžaře na ochutnávku krajových specialit. Foto: archiv Ski areálu Razula
Zemřel benjamínek z filmu Sedm statečných

Buchholz si navíc loni v prosinci při pádu zlomil krček kyčelní kosti. Delší dobu trpěl nechutenstvím a odmítal jíst. Známý herec, který pocházel z berlínské dělnické čtvrti Prenzlauer Berg, byl často označován za "německého Jamese Deana". Poprvé se ocitl na divadelní scéně v roce 1948 ve hře Ericha Kästnera Emil a detektivové. O dva roky později pak přijal angažmá v Berlíně.

Ve filmu se poprvé objevil jako statista v roce 1952, a to ve snímku Stopa vede do Berlína. "Hotte", jak mu říkali přátelé, byl jedním z mála německých filmových herců, kteří si získali mezinárodní pověst a měli úspěch i v Hollywoodu.

K jeho nejlepším filmům patří western Sedm statečných (1960), kde ztělesnil mladíčka Chico. Spolu s ním se v tomto snímku objevili Yul Brynner, Charles Bronson a Steve McQueen.

Ze sedmi už žijí jen dva
Jménodatum narození/úmrtírole
Horst Buchholz4.12. 1933 - 3.3. 2003Chico
Brad Dexter9.4. 1917 - 12.12. 2002Harry Luck
James Coburn31.8. 1928 - 18.11. 2002Britt
Yul Brynner7.7. 1915 - 10.10. 1985Chris Adams
Steve McQueen24.3. 1930 - 7.11. 1980Vin
Charles Bronson3.11. 1921Bernardo O'Reilly
Robert Vaughn22.11. 1932Lee
Zdroj: imdb.com

Buchholz je známý také z filmu Zpověď hochštaplera Felixe Krulla podle předlohy Thomase Manna (1957) nebo z komedie Billyho Wildera Raz dva tři. V roce 1998 si ještě zahrál lékaře v koncentračním táboře ve snímku Roberta Benigniho Život je krásný.

Čeští diváci ho znají jako krále Jorgena z česko-slovensko- německé filmové pohádky scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka Pták Ohnivák. "Miluji pohádky a vždycky věřím v dobro," řekl v roce 1997 před premiérou. "I když jsem před třemi lety hrál v jiné pohádce satana, pořád věřím v princezny, prince a dobrého krále," dodal tehdy herec.

Buchholz mluvil pěti jazyky a podílel se na četných zahraničních filmových produkcích. Točil filmy nejen v Hollywoodu, ale také v Británii, Španělsku, Itálii a Francii, kde poznal svou ženu, rovněž herečku Myriam Bruovou. V roce 1958 se vzali. Televizní diváci znají Horsta Buchholze i z různých rolí v seriálu Derrick.

Buchholz: Sedm statečných je klasika

Rozhovor Věry Míškové s Horstem Buchholzem ze 3. března 1997, kdy herec navštívil Prahu při příležitosti premiéry pohádky scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka Pták Ohnivák.

Vzpomenete si dnes ještě někdy na Sedm statečných a na to, co pro vás tento film znamenal?

To víte, že vzpomenu. Ten film je dnes klasika a myslím, že není den, aby se někde na světě nehrál. Přesto ho nepovažuji za svůj film číslo jedna. Tím je spíš o rok mladší komedie Jedna, dva, tři slavného amerického režiséra Billyho Wildera, příběh dcery šéfa společnosti Coca Cola, která se na své cestě do tehdy, v roce 1961, rozděleného Berlína zamiluje do nadšeného komunisty, kterého jsem hrál já, a okamžitě se za něj provdá...

Hrál jste mnohokrát v americké i v řadě dalších kinematografií. Jaká byla práce na pohádce Pták Ohnivák?

Dobrá, příjemná. Pan Vorlíček je dobrý režisér a pracoval jsem s příjemnými kolegy z Německa, České republiky i Slovenska. A točili jsme v okolí Spišského hradu, v kouzelné krajině. Bylo to všechno ve velké pohodě a klidu, a když k tomu přičtu, že mám pohádky nesmírně rád, budu na tuhle práci určitě rád vzpomínat.

Jakou práci máte nyní před sebou?

Mám pořád co dělat - divadlo, film, televizi. Pořád se to vlastně opakuje. Hodně práce má i moje žena Miriam Bruhová, která je bývalá herečka a dnes má ve Francii nejlepší hereckou agenturu. Žiju v Berlíně, v Paříži, v Los Angeles a mou starostí je dnes popravdě řečeno hlavně ve zdraví přežít. Ale řeknu vám o jednom projektu, na který se těším. V červenci bych měl ve Francii natáčet film, v němž budu hrát společně se svým synem Christopherem - a budeme hrát otce a syna.

Máte některé z míst, kde žijete, nejraději?

Berlín. Dnes se hodně proměňuje, přestavuje. Bude to trvat osm, možná deset let, ale pak to bude super město.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků