Hlavní obsah
Architekt Petr F. Bílek (na nedatovaném archivním snímku) Foto: ČKA, ČTK

Ve věku nedožitých 68 let zemřel ve středu 18. června po dlouhé nemoci architekt Petr F. Bílek. Podílel se například na vzniku Nové scény Národního divadla. Po emigraci v polovině 80. let působil v USA a později vykonával dva roky funkci předsedy České komory architektů (ČKA). O Bílkově úmrtí v pondělí informovala mluvčí komory Zuzana Hošková.

Architekt Petr F. Bílek (na nedatovaném archivním snímku) Foto: ČKA, ČTK
Zemřel architekt Petr F. Bílek

Bílek vystudoval architekturu na Českém vysokém učení technickém. "Po studiu získal místo v Ateliéru 3 vedeném Karlem Pragerem. V úloze vedoucího projektanta se zde v letech 1977 až 1983 podílel na realizaci Nové scény Národního divadla," uvedla Hošková.

Nová scéna Národního divadla

Foto: Profimedia.cz

Krátce poté, v roce 1984, Bílek emigroval do USA, kde studoval na University of California a Consumnes River College v Sacramentu. V roce 1987 založil vlastní ateliér Bílek Associates v Sacramentu a v roce 1993 pobočku v Praze.

Byl dlouholetým členem ČKA, v letech 1999 a 2000 dokonce jejím předsedou, a stal se rovněž členem organizace American Institute of Architects.

"V roce 2001 byl jedním z iniciátorů Protokolu o výkonu profesní praxe v hostitelské zemi, který uzavřela ČKA a profesní organizace amerických architektů National Council of Architectural Registration Boards. Dokument v zásadě otevřel cestu českých architektů na americký trh a zavedl spolupráci českých a amerických architektů," doplnila mluvčí ČKA.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků