Hlavní obsah

Zemřel americký spisovatel Kurt Vonnegut

Ve věku 84 let zemřel ve středu v New Yorku spisovatel Kurt Vonnegut. Podlehl následkům zranění, která utrpěl při nedávném pádu ve svém domě. Vonnegut je autorem 19 románů, zřejmě nejslavnějším jsou Jatka č. 5.

Zemřel americký spisovatel Kurt Vonnegut

V románu satiricky popisuje zážitky z bombardování Drážďan během druhé světové války. Nálety zažil jako zajatec. V USA byl v některých školách kvůli popisovanému násilí zakázán. Román byl vydán v roce 1969 jako protest proti tehdejšímu vedení války ve Vietnamu.

Právě v 60. a 70. letech napsal Vonnegut svá nejznámější díla a jako autor byl oblíben především mezi studenty. Kromě románů psal také eseje, povídky a divadelní hry.

Od sci-fi k absurdní grotesce

Vonnegut se narodil v listopadu 1922. Jeho literární dráhu formovala druhá světová válka a německé zajetí. Ve svých románech ale zúročil i znalosti, které získal na vysokých školách, studoval biochemii, antropologii i strojní fakultu.

Vonnegut začínal se sci-fi v době, kdy tento žánr byl na vzestupu a rychle se rozvíjel, přičemž ustupoval od podoby dobrodružné literatury přenesené do vesmíru a okořeněné technologickými prvky. Začaly se v něm objevovat klíčové filozofické otázky o směřování dalšího vývoje lidstva.

To plně vyhovovalo i Vonnegutovi, který se sice za autora sci-fi nepovažoval, svá díla prý situoval do budoucnosti, aby mohl vypíchnout určitá témata, sci-fi až výrazně obohatil o prvky absurdity a grotesky, jež současně kritizovaly život v USA. Tento aspekt ale vystoupil na povrch až později, v dílech ze sedmdesátých let jako byla Snídaně šampiónů.

Vonnegutův vývoj jasně dokumentují díla, prvotina Mechanické piano (1952) a následné Sirény z Titanu (1959) ještě tkvěly v žánru sci-fi, i když se v nich už objevovaly prvky absurdity. Průlomová byla Kolébka z roku 1963, v níž už absurdita začala hrát klíčovou roli. Autor si jí získal kultovní postavení především ve studentských kruzích a v undergroundu, vliv měl i na hudebníky jako byl Frank Zappa nebo u nás Dybbuk.

Kritika války

Jatka číslo 5 z roku 1960 přinášejí další aspekt - odsouzení absurdity a krutosti války, jež se objevilo už v Matce noci. Silný příběh z vybombardovaných Drážďan, který ukazoval, že kruté jsou obě strany a na válku doplácejí obyčejní lidé. I když začínal za druhé světové války a končil ve vesmíru, rezonovala v něm realita konfliktu ve Vietnamu.

V osmdesátých letech pokračoval ve své tvorbě, napsal mezi jinými román Galapágy, popis doby šedesátých let, který čtou lidé z budoucnosti. V devadesátých letech pak Časotřesení, kdy se svět náhle vrátí o deset let zpět. I když Vonnegut koncem tisíciletí slíbil, že už dál psát nebude v roce 2006 přišel se vzpomínkovou knihou Muž bez vlasti, kde píše o tom, že se necítí být Američanem a kritizuje současnou americkou politiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků