Hlavní obsah
 

Zemřel americký jazzový pianista Dave Brubeck

Den před svými 92. narozeninami zemřel ve středu jeden z nejznámějších jazzových hudebníků, americký pianista a skladatel Dave Brubeck. Jeho manažer Russell Gloyd uvedl, že Brubeck zemřel v nemocnici v Norwalku na selhání srdce.

 
Zemřel americký jazzový pianista Dave Brubeck

Brubeck patřil mezi poslední žijící legendy zlaté éry jazzu 50. let minulého století. Aktivní však byl do nedávných let. Byl populárním jazzmanem, kterého znají i posluchači, kteří jazzu neholdují.

Skladby Brubeckova kvarteta se vyznačovaly netradičními rytmy, což platí i o jejich nejznámějším kusu Take Five, který zkomponoval altsaxofonista Paul Desmond. Skladba pochází z alba Time Out, které se stalo první jazzovou deskou, jíž se prodalo více než milión kusů.

Dave Brubeck na archivním snímku

Foto: Paul Mello, ČTK/AP

Jazzovými standardy se staly i skladby samotného Brubecka. Mezi ně patří například In Your Own Sweet Way, kterou už v 50. letech dvakrát nahrál i trumpetista Miles Davis. Dalšími známými kompozicemi jsou Blue Rondo à la Turk, Unsquare Dance či Koto Song. V roce 1954 se Brubeckova tvář dostala na obálku časopisu Time, což dokázal jako první představitel moderního jazzu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků