Hlavní obsah

Zemřel americký folkař Havens, hvězda Woodstocku

Americký písničkář a kytarista Richie Havens zemřel v pondělí ve věku 72 let. Hudebník, jehož dlouholetou kariéru pomohlo nastartovat úspěšné vystoupení na slavném festivalu Woodstock, nepřežil srdeční infarkt. Médiím to sdělili příbuzní rodáka z newyorského Brooklynu.

Zemřel americký folkař Havens, hvězda Woodstocku

Havens se proslavil díky výrazně rytmické hře na kytaru a předělávkám gospelových a folkových písní. Vzešel z newyorské beatnické scény 60. let. Své patrně nejslavnější vystoupení odehrál na proslulém Woodstocku, který zahajoval. Dostal za úkol odehrát dlouhé vystoupení, protože měli další hudebníci údajně zpoždění. V rámci své tříhodinové show prý z nedostatku písní zaimprovizoval na téma tradičního spirituálu Motherless Child (Dítě bez matky), čímž vznikla zřejmě jeho nejznámější píseň Freedom (Svoboda).

Později se věnoval především předělávkám folkových a popových písní. V roce 1993 zahrál na inauguraci amerického prezidenta Billa Clintona. Složil také několik písní k televizním pořadům, sám dostal několik vedlejších filmových rolí.

Richie Havens

Foto: Profimedia.cz

V posledních letech hrál na dobročinných akcích, v roce 2009 se zúčastnil koncertu ke 40. výročí Woodstocku. Před rokem oznámil, že ze zdravotních důvodů končí s koncerty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků