Hlavní obsah
 

Rekonstrukce Státní opery finišuje, do otevření zbývají tři měsíce

Budova Státní opery v Praze již tři roky prochází generální rekonstrukcí, nyní práce míří do finále. Do slavnostního znovuotevření veřejnosti, které je plánované na 5. ledna, zbývají necelé tři měsíce.

 
Rekonstrukce Státní opery finišuje, do otevření zbývají tři měsíce

„Jsme ve finále a vše vypadá, že otevřeme včas 5. ledna, tak jak jsme slíbili, samozřejmě s tím, že prvního půl roku poběží poloprovoz, během kterého budeme dolaďovat všechny technologie,“ řekl Novinkám ředitel Národního divadla Jan Burian. Připomněl, že se jedná o velice rychlou rekonstrukci, například rekonstrukce Státní opery v Berlíně trvala třikrát tak déle.

Termín předání stavby divadlu je už 15. prosince. Podle ředitele výstavby projektu Státní opery Jana Křístka žádné zpoždění nehrozí.

Ještě v červnu, kdy se byl štáb Novinek do útrob staveniště podívat naposledy, zde bylo vybourané hlediště a obří jáma pro novou točnu. Přestože je stále v provozu jeřáb, který pomáhá s osazováním několikatunových komponentů, práce podle Křístka již finišují.

Rekonstrukce Státní opery: Vybourané hlediště i obří jáma pro novou točnu

Video: Novinky

„V hledišti už v některých částech pokládáme koberce, osazujeme tapety a koncové prvky jako svítidla, držáky na titulkovací zařízení, výmalby, některé zlacení. Pouze koncové prvky scházejí také ve foyer, salonku Angela Neumanna, v zázemí, například šaten, a podobně,“ sdělil Novinkám Křístek.

Budova se mimo jiné dočkala také nové akustiky ve sborovém sále a opatření, která zabraňují šíření hluku především z Legerovy ulice a od hlavního nádraží. Komplikace se rekonstrukci podle Křístka až na drobnosti naštěstí vyhnuly.

Závěrečná cena by se měla podle Buriana pohybovat kolem miliardy třiceti milionů.

Rekonstrukce byla zahájena 13. března 2017. Naposledy prošla opera rekonstrukcí v 60. letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků