Hlavní obsah
Freda Astaira si zahraje a zatančí Jan Onder. Foto: Jiří Kottas

Ypsilonka pátrá po Fredu Astairovi

Pražské Studio Ypsilon uvede ve čtvrtek 12. ledna premiéru nové inscenace Jana Schmida Varieté Freda A. aneb Chytání větru o slavném americkém tanečníkovi, herci a zpěvákovi Fredu Astairovi.

Freda Astaira si zahraje a zatančí Jan Onder. Foto: Jiří Kottas
Ypsilonka pátrá po Fredu Astairovi

„Na začátku stálo zjištění, že Fred Astair měl pražský původ,“ říká autor a režisér inscenace Jan Schmid. Fenomenální tanečník se ve skutečnosti jmenoval Frederick Austerlitz a jeho židovský dědeček žil v Praze na Josefově.

Inscenace vychází především ze vzpomínek Astairovy taneční partnerky Ginger Rogersové, kterou hraje Jana Synková. Na jevišti se objeví se svým sedmým manželem v podání Oldřicha Navrátila a také Hugem Haasem, kterého si zahraje Pavel Nový.

Freda Astaira hraje a tančí Jan Onder, populární tanečník z televizní soutěže Star Dance, který je i choreografem inscenace. „Jestli se vůbec můžu vedle Freda Astaira pokládat za tanečníka, máme společné to, že jsme detailisti,“ říká Onder. A protože hudba čerpá hodně ze swingu, dodává: „I když se swingem nemám moc zkušeností, rozumím charakteru pohybu.“ Hudbu plnou známých melodií, která bude znít živě na jevišti v podání ypsilonských herců a muzikantů, vybírali, skládali a s herci zkoušeli Vratislav Šrámek a Dominik Renč.

Inscenace je postavena na detektivním pátrání po slavném tanečníkovi, které vede herec Petr Vršek s partnerkou Kamilou Kikinčukovou, jež hraje i sestru Freda Astaira. Bude se v ní ale hlavně hodně zpívat, tančit i hrát. „Není to ale muzikál, ale typické ypsilonkovské představení. V titulu inscenace je slovo varieté, které odpovídá tehdejším produkcím a které nás inspirovalo,“ říká dramaturg divadla Jaroslav Etlík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků