Hlavní obsah
 

Vzpomínejte na zahradě i na houbách, požádala kutily manželka zesnulého Přemka Podlahy

Ve velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích se lidé v pátek naposledy rozloučili s moderátorem pořadů pro kutily a zahrádkáře Přemkem Podlahou. Tvůrce televizního Receptáře zemřel po těžké nemoci 23. prosince ve věku 76 let.

 
Vzpomínejte na zahradě i na houbách, požádala kutily manželka zesnulého Přemka Podlahy

Při pietním obřadu, který byl bez proslovů, zazněla jen hudba, na úvod rozhlasová znělka Receptáře a pak už řada spirituálů.

Přítomným poděkovala z magnetofonového záznamu za účast manželka zesnulého Kateřina Kalendová. Vyzvala je, ať si na něj vzpomenou. Třeba až budou v zahradě stříhat růže, pečovat o rododendrony či budou kráčet domů z lesa s košíkem hub.

Poslední rozloučení s Přemkem Podlahou

Foto: Jan Handrejch, Právo

Přemek Podlaha byl považován za "dvorního rádce" českých chalupářů, zahrádkářů a domácích kutilů. Svůj pořad poprvé vysílal už v roce 1987. I když časem prošel obměnami a místo České televize jej v roce 2001 začala vysílat televize Prima, stále bavil obrovské množství diváků. Podlaha pořad přes zdravotní potíže moderoval až do června 2014, pak ho nahradil Alexander Hemala.

"Myslím, že to byl první člověk, kterého jsem při vstupu do televize potkal," řekl Hemala. Vzpomínat na něj bude jako na člověka, který svému řemeslu rozuměl. "Jestli jsem se kdy mohl něčemu naučit, tak právě od něj," podotkl.

Alexander Hemala na pohřbu Přemka Podlahy

Foto: Jan Handrejch, Právo

Mezi dalšími smutečními hosty byli například botanik Václav Větvička, zpěvák Petr Rezek, režisér Juraj Herz, herec Petr Rychlý, bývalá televizní hlasatelka Marie Tomsová a také Tomáš Töpfer, do jehož Divadla na Vinohradech zesnulý rád chodil. Rozloučit se přišla i Podlahova spolupracovnice z Receptáře Dana Makrlíková.

Podlaha se narodil 13. června 1938 v Praze, kde vystudoval novinářství na filozofické fakultě. V 60. letech začínal v zemědělské redakci Československé televize, později moderoval soutěžní pořad Deset stupňů ke zlaté, který obohacoval o otázky z chovatelství, pěstitelství či mykologie. Z témat, o která svého času nikdo nestál, nakonec vznikl nový fenomén.

Populární moderátor televizních pořadů pro kutily a zahrádkáře Přemek Podlaha na snímku z roku 1995

Foto: Libor Zavoral, ČTK

Receptář – původně s dovětkem Nejen na neděli, od přechodu na Primu pak Prima nápadů – se stal základem podnikatelských aktivit včetně stejnojmenného časopisu. Od roku 2001 existovala třináct let také jeho rozhlasová verze, kterou připravovalo českobudějovické studio Českého rozhlasu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků