Hlavní obsah
Bára Hubená v Krvavém románu v pražském Divadle v Dlouhé. Foto: archiv Divadla v Dlouhé

Výtvarnice Bára Hubená vyřezává do šuplíku

Vyrábí loutky, dekorace, vymýšlí interiéry, má své výtvarné dílny pro děti, ale také je součástí loutkového divadla LokVar. To přináší svými představeními radost malým i velkým. U těch naposledy bodovalo loutkovým Krvavým románem Josefa Váchala. Teď však divadla nehrají, výtvarné dílny se nekonají, a tak výtvarnice a loutkoherečka Bára Hubená tvoří takzvaně do šuplíku.

Bára Hubená v Krvavém románu v pražském Divadle v Dlouhé. Foto: archiv Divadla v Dlouhé
Výtvarnice Bára Hubená vyřezává do šuplíku

Jak ovlivnila karanténa vaši práci výtvarnice a loutkoherečky?

O uzavření divadel jsem se dozvěděla v kanceláři pražského Dejvického divadla, kam jsem byla přizvána ke spolupráci na připravovaném představení v režii Ivana Trojana. Touto zprávou jsem nedobrovolně ukončila na dobu neurčitou svojí nedlouho trvající loutkohereckou kariéru.

V tu chvíli převážila má profese výtvarnice. Poté, co jsem si, asi jako všichni v prvním týdnu karantény, uklidila ateliér, ušila a rozdala roušky, začala jsem se z přebytku času naplno věnovat autorské činnosti.

Jaké představení jste plánovali?

Pracovní název má Vina. Víc zatím říct nemůžu.

Loutky Báry Hubené.

Foto: archiv umělkyně

Na čem momentálně pracujete?

S naším divadelním spolkem LokVar připravujeme další divadelní projekt. Jedná se o loutkové představení pro děti, které vychází ze dvou textů o Kašpárkovi. Mým úkolem je provázat dvě divadelní formy, maňáskové a marionetové divadlo do jedné scény, navrhnout a vyrobit loutky, rekvizity pro dva herce a objem celé výpravy se musí vejít do osobního auta.

Současně vyřezávám takříkajíc do šuplíku své dřevěné loutky a hračky, které za normální situace nabízí pražské i mimopražské galerie.

Pozastaveno bylo také vaše loutkové představení Váchalova Krvavého románu, které jste hráli mimo jiné v Antikvariátu Dejvického divadla. Budete v něm po karanténě pokračovat?

Vzhledem k dosud s předstihem vyprodaným představením počítáme s další produkcí nejen v Dejvickém divadle. Byli jsme osloveni k účasti na festivalu Skupova Plzeň a ze zahraničního pozvání bych ráda uvedla Festival humoru a satiry Kremnické gagy.

Máte teď víc času na vymýšlení a vyrábění nových loutek a dekorací.

Tím, že jsem celý život na volné noze, organizuji si svou práci sama. V tomto ohledu se toho zase tolik nezměnilo, i když musím přiznat, že mi současná situace nepřináší příliš velký klid Jisté je, že mi první týdny připadaly, co se týče soustředěné práce v dílně, idylické. Obávám se ale, že ten normální shon mi bude brzy chybět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků