Hlavní obsah
Jeden z vystavených exponátů - postavička Napoleona s dělem Foto: ČTK

Výstava v Duchcově připomíná Napoleona a jeho dobu

Na zámku v Duchcově na Teplicku začala v pátek výstava nazvaná 13. komnata Napoleonova. Připomíná 200. výročí bitvy u Chlumce a napoleonských válek v severních Čechách. K vidění jsou dobové předměty vážící se k těmto událostem, některé exponáty patřily přímo Napoleonovi.

Jeden z vystavených exponátů - postavička Napoleona s dělem Foto: ČTK
Výstava v Duchcově připomíná Napoleona a jeho dobu

Výstava se zaměřuje na poslední léta Napoleonovy vlády, konkrétně na roky 1813 až 1815. "Prezentujeme především sbírkové předměty Národního památkového ústavu z hradů a zámků v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a Středočeském kraji. Exponátů je kolem stovky," uvedl kastelán duchcovského zámku Marian Hochel. K těm nejzajímavějším podle něj patří Napoleonovy rukavice a pistole. Lidé si mohou prohlédnout i součást postroje kozlíka, který ve vozíku vozil Napoleonova jediného syna po zahradách vídeňského Schönbrunnu.

Vystaveno je také několik osobních předmětů rakouského kancléře Metternicha. "To byl Napoleonův hlavní soupeř na politickém a diplomatickém poli. Vystavujeme několik exponátů z jeho muzea, které se nachází na zámku Kynžvart," doplnil kastelán.

Výstava navazuje na expozice v Regionálním muzeu v Teplicích a v muzeu v Ústí nad Labem, kde si letos napoleonské výročí také připomínají. Výstavu v Duchcově mohou lidé navštívit do 28. října. Napoleonské oslavy v kraji vyvrcholí v sobotu 31. srpna nákladnou rekonstrukcí bitvy u Chlumce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků